© Walter White

 

Алекс Вітл   [Великобританія]

Алекс Вітл народився у 1963 році у британському місті Брікстоні у родині, що походила з Ямайки. Дитинство хлопця минуло переважно у дитбудинку. У віці 16 років він заснував групу Crucial Rocker Soundsystem. На початку восьмидесятих років він жив у гуртожитку соціальної служби і відсидів у в’язниці за участь у заворушеннях у 1981. Разом із ним у камері сидів чоловік, який привів Вітла до літератури, порекомендувавши книги Джона Стейнбека, музику Річарда Райта і тексти Сиріла Джеймса. У цей період Вітл почав писати власні тексти. Його першими темами стали описи побуту у Брікстоні. Він опублікував чимало романів, а потім став автором дитячої та підліткової літератури.

У період між 2015 і 2017 була опублікована серія його підліткових книг, дія яких відбувається у вигаданому районі під назвою Кронґтон. Це небезпечне місце, де насильство та злочинність давно стали нормою. У підлітковому романі «Liccle Bit» (2015) чотирнадцятирічного Лемара називають «Ліккл Біт» через його зріст. Лемар стає співучасником війни між бандами у своєму районі. Герою знадобилося чимало часу і мужності, щоб навчитися протистояти агресивному ватажку банди. Вітл описує своїх персонажів надзвичайно ретельно, з масою деталей, не підпадає під вплив поширених кліше. Напружені епізоди сповнені комізму і трагізму. Вітл використовує усі регістри молодіжного жаргону і сленгу, це додає тексту автентичного звучання. У книзі також описаний непростий світ емоцій та відчуттів головного героя, який зовсім не героїчний, а цілком звичайний підліток, який змушений боротися з труднощами свого щоденного життя: «Я відчув, як моє серце знову випливає на поверхню, наче пляжний надувний м’ячик із дна басейну». Роман був номінований на Carnegie Medal (Медаль Карнеґі) у 2016.

Дія роману «Crongton Knights» («Лицарі Кронґтона») (2016) також відбувається у соціально неблагополучному передмісті, мешканці якого бояться місцевих банд. Вітл використовує у цьому тексті арсенал персонажів із попередньої книги, але цього разу він розповідає історію від імені хлопця на ім’я МакКей, над яким постійно насміхаються через його повноту. Мати хлопця померла, батько – азартний гравець із купою боргів, а хлопець разом із друзями опиняється поміж двома бандами. Книга отримала нагороду 50. Guardian Childrenʼs Fiction Prize. Історія, розказана у тексті, могла би відбутися у будь-якому куточку світу.

Книга «Straight Outta Crongton» (2017) розповідає про перше кохання у непростих умовах, історію розказано з перспективи 15-річного Мо.

Вітл є автором п’єси для одного актора під назвою «Uprising» («Прокидання»), яка базується на його автобіографічному досвіді, здобутому в студії Tara Arts у лондонському районі Вандсворт. У 2011 році він їздив із цією п’єсою у турне по Великобританії. У книзі «Home Girl» («Домашня дівчинка»), написаній у 2019 він розповідає про юність під наглядом соціальних служб із перспективи 14-річної дівчинки, життя якої травмоване расизмом, але якій вдається пережити і досвід того, як чужі люди можуть перетворитися на сім’ю, а також вона знаходить нову домівку.

Книги Вітла перекладені німецькою, французькою, італійською, валійською та японською. У 2008 він був нагороджений Орденом Британської імперії за заслуги перед літературою, а у 2019 разом зі своєю німецькою перекладачкою отримав премію «Luchs des Monats» («Найкраща рись місяця») за роман «Straight Outta Crongton». «У книзі зображені багатопланові персонажі і різноманіття життєвих ситуацій. Це непростий текст, читаючи який важко не співпереживати», — зазначається у висновку журі премії. Окрім писання книг Вітл викладає креативне писання у школах.

Письменник живе у Лондоні.

 

Бібліографія

 

Brixton Rock

Black Amber

London, 1999

 

East of Acre Lane

Fourth Estate

London, 2001

 

The Seven Sisters

Fourth Estate

London, 2002

 

Island Songs

Allison & Busby

London, 2005

 

The Dirty South

Serpentʼs Tail

London, 2008

 

Liccle Bit

Atom Books

London, 2015

 

Crongton Knights

Atom Books

London, 2016

 

Straight Outta Crongton

Atom Books

London, 2017

 

Home Boys

Arcadia Books

Mount Pleasant, 2018

 

Home Girl

Little Brown

London, 2019

 

Cringel

Pringles

London, 2020