© Hartwig Klappert

Андрій Курков  [ Україна ] 

Андрій Курков народився у 1961 році у Будоґощі поблизу Ленінграда. У 1983-му завершив навчання у Київському педагогічному інституті іноземних мов і займався після цього різними видами діяльності. Писати почав ще у школі. Сьогодні він — автор численних романів і п’яти книжок для дітей. Серед його нагород є Премія ім. Миколи Гоголя, яку вручають у Римі (2012), Приз читацьких симпатій Фестивалю європейських літератур у місті Коньяк.

Ранні твори Куркова, як-от »Смерть чужого« (пізніша назва — »Пікнік на льоду«, 1996), »Добрий янгол смерті« (2000) і »Любий друг, товариш покійника« (2001) — це соціально-кримінальні романи, що зображають життя у Києві у часи після перебудови. Героями цих текстів є насамперед тварини і самотні маргінали, які не змогли знайти свого місця у деморалізованому егоїстичному суспільстві. Але манера розповіді тут не схожа на ту, що притаманна трилерам: вона навпаки дуже спокійна, а настрій переважно меланхолійний.

У книзі »Остання любов президента« (2005) ідеться про фіктивного українського президента Буніна, який поступово перетворюється на маріонетку своїх радників. Роман Куркова »Нічний молочник« (2007) описує абсурд київських буднів, а також життя українського середнього класу, який намагається виживати у передмісті Києва, займаючись різними видами діяльності. У книзі »Сказание об истинно народном контролере« (2007) письменник у напівреалістично-напівфантастичній манері розповідає про Павла Добриніна, якого несподівано обирано »пожиттєвим народним контролером усього СРСР« і який під час подорожей зустрічає різних чудернацьких людей.

Курков написав понад двадцять сценаріїв і працював для державної кіностудії імені Олександра Довженка у Києві. Через призму сюрреалістичної і сатиричної прози він ставить діагноз часу, прогнозує майбутнє для своєї пострадянської батьківщини. У книзі »Український щоденник: нотатки з серця протесту« (2014) Курков розповідає про Євромайдан. У романі »Бікфордів світ« (2017) вивчає типаж радянської людини, так званого homo sovieticus, за допомогою сюрреалістичних, чудернацьких історій. Найновіший роман Куркова »Шенгенська історія« (2018) розповідає про життя молодих литовських мігрантів у Західній Європі. Андрій Курков мешкає в Києві.

Бібліографія

Пікнік на льоду
Фоліо
Харків, 2000
(Пер.: Лесь Герасимчук)

Лагідний янгол смерті
KM Publishing
Київ, 2009
(Пер.: Віта Левицька)

Останнє кохання президента
Навчальна книга Богдан
Тернопіль, 2005
(Пер.:В.Саган)

Сказание об истинно народном контролёре
Фоліо
Харків, 2013

Судьба попугая
Фоліо
Харків, 2013

Щоденник Майдану та війни
Фоліо
Харків, 2018
(Пер.:В.Бойко)

Львівська гастроль Джиммі Хендрікса
Фоліо
Харків, 2012
(Пер.:В.Бойко)

Пуля нашла героя
Фоліо
Харків, 2013

Бікфордів світ
Фоліо
Харків, 2013
(Пер.:В.Бойко)

Шенгенська історія
Фоліо
Харків, 2017
(Пер.:Євген Тарнавський)