© Iryna Sereda

© Iryna Sereda

Романа Романишин та Андрій Лесів  [ Україна ] 

Романа Романишин і Андрій Лесів народилися в Україні в 1984 році. Вони отримали освіту у Львівській національній академії мистецтв, а також в Академіях образотворчих мистецтв у Кракові та Варшаві. Згодом заснували творчу студію »Аґрафка«, у якій разом реалізують різноманітні проекти, насамперед створюють та ілюструють книги для дітей та дорослих. У їхніх книгах чільне місце посідає соціальна проблематика. Вони вважають, що дитячі книги повинні не лише давати дітям можливість втечі у вигаданий і кітчевий »ідеальний« світ, а ставити перед дітьми реальні проблеми.

Це переконання реалізоване зокрема у книзі »Війна, що змінила Рондо« (2015), яка розкриває актуальну для України тему. Тут оповідається історія міста Рондо, у якому живуть крихкі і вразливі створіння зі скла, паперу або повітряних кульок. У центрі оповіді — троє друзів: Данко, Зірка і Фабіан, у мирне життя яких у сповненому світла місті одного дня вривається війна і темрява. Друзі захищають місто надзвичайно творчим чином, але навіть після того, як війна завершується, вона залишає по собі сліди і шрами. Символом, який нагадує про війну і її героїв, є червоні квіти маку. Цю дитячу книгу вже було опубліковано у Франції, Кореї, Італії, Словаччині, Польщі, готується видання в Об’єднаних Арабських Еміратах. У Німеччині її було представлено у 2016 році на Ярмарку дитячої та юнацької літератури в Саарбрюкені. »Ми не мали певності, чи українське суспільство вже готове говорити про війну. Ми не хотіли нікого образити«, — так коментують свою книжку автори.

Романа Романишин і Андрій Лесів здобули численні міжнародні нагороди, серед яких три BolognaRagazzi Award (2014, 2015, 2018), нагороди за найкращий книжковий дизайн України (2016, 2017, 2018), бразильська нагорода »Seleção da Revista Emília« у 2018-му, китайська Hakka International Picturebook Award у 2018-му, бронзова медаль Німецької фундації книжкового мистецтва у 2019-му, NAMI Concours Green Island Award (Романа Романишин) і Purple Island Award (Андрій Лесів) у 2019-му. Їхні найновіші книги для дітей »Голосно, тихо, пошепки« (2017) і »Я так бачу« (2018) присвячені відчуттям. За допомогою різноманітних художніх прийомів митці знаходять способи зобразити слухові та зорові відчуття. Обидві книги отримали головну нагороду BolognaRagazzi Award у 2019 у категорії »нон-фікшн для дітей«.

Романа Романишин і Андрій Лесів створили ілюстрації та обкладинки до багатьох книг, зокрема текстів Чеслава Мілоша, Чарльза Діккенса, Софії Андрухович і Віслави Шимборської. Художники живуть у Львові.

[https://agrafkastudio.myportfolio.com]

 

Джерело цитати: https://www.sr.de/sr/home/kultur/kinderbuchmesse_saarbruecken_ukraine100.html

 

Бібліографія


Зірки і макові зернята
Видавництво Старого Лева
Львів, 2014

Війна, що змінила Рондо
Видавництво Старого Лева
Львів, 2015

Мій дім і речі в нім
Видавництво Старого Лева
Львів, 2015

Голосно, тихо, пошепки
Видавництво Старого Лева
Львів, 2017

Я так бачу
Видавництво Старого Лева
Львів, 2017