Angelica Freitas © Hartwig Klappert

 

Анжеліка Фрейтас  [ Бразилія]

Анжеліка Фрейтас народилася в Пелотасі, Бразилія, в 1973 році. Вивчала журналістику у Федеральному університеті Ріу-Гранді-ду-Сул (UFRGS), кілька років жила в Порту-Алегрі, а потім переїхала до Сан-Паулу, де працювала в різних газетах і журналах. Вона залишила столицю в 2006 році і переїхала до різних країн Європи та Латинської Америки.

Вперше її вірші були опубліковані в антології бразильської поезії, виданій в Аргентині, під назвою “Cuatro poetas Recientes del Brasil” (2006). Через рік вийшла її перша публікація з “Rilke shake” (2007; англ. 2015). У своїх текстах вона спирається на усні традиції жанру та культивує вільний підхід до метрики, регістрів і цитат. Хоча її творчість важко віднести до якоїсь певної категорії, вплив Дада, Гертруди Стайн та Крістіана Моргенштерна є очевидним. “Але Гертруда Стайн – шарлатанка, яка вважає, що це нормально – відпустити людину під воду, еге ж, Гертруда Стайн? Неможливо, щоб комусь так подобалося робити бульбашки”. Попри те, що багатьом її текстам притаманні елементи глузування, Фрейтас використовує і більш м’які, болючі тони, говорить про бідність, самотність та депресію. Англомовне видання “Rilke shake” у перекладі Гіларі Каплан отримало Національну перекладацьку премію (NTA) у 2016 році. У 2013 році вийшла її друга книга віршів “Um útero é do tamanho de um punho” (“Матка розміром з кулак”), яка була номінована на Португальську телекомунікаційну премію. Текст є критичним і водночас гумористичним дослідженням гендерної ідентичності. У співпраці з художницею Одір у 2012 році вийшов її графічний роман “Гваделупа” (“Guadalupe”). Роман – це пригодницька історія, що розгортається в самому серці Мексики, в якій молода Гваделупа їде на своєму фургоні через всю країну, щоб виконати останню волю своєї бабусі Ельвіри: влаштувати похорон під музику гурту на місці її народження в Оахаці.

Поезія Анхеліки Фрейтас перекладалася не лише німецькою та англійською, а й іспанською мовами, публікувалася в таких журналах, як “Поезія”, “Ґранта” та “Сучасна поезія в перекладі”. Була співредакторкою поетичного журналу “Modo de Usar & Co”. З 2017 року вона працює над короткими виставами під назвою “Canções de atormentar” (“Пісні мук”) разом зі своєю партнеркою, музикантом Жуліаною Пердігао, поєднуючи музику, поезію, гумор і соціальну критику та піднімаючи такі питання, як жінки, діти, споживацтво та бразильська політика. Фрейтас живе і працює в Сан-Паулу. Вона є гостею програми DAAD Artists-in-Berlin у 2020 році.

Бібліографія

Cuatro poetas Recientes del Brasil

Black & Vermelho

Буенос-Айрес, 2006

VERSSchmuggel/Contrabando de Versos

[Пер. з нім. Томаса Вольфарта]

Das Wunderhorn

Гейдельберг, 2009

Rilke Shake

Luxbooks.Latin

Вісбаден, 2011

[Ü: Odile Kennel]

Um útero é do tamanho de um punho

Cosac Naify

Сан-Паулу, 2012

Гваделупа

[Ілл: Одір]

Чотири на ЦРУ

Сан-Паулу, 2012

Матка велика, як Фауст

Elif Verlag, 2020

[У: Оділь Кеннел