Валерій Пузік © фото Ірина Панчева

 

Валерій Пузік  [ Україна ]

Український художник, письменник та режисер Валерій Пузік народився у Теліжинцях Хмельницької області у 1987 році. Його картини та графіки демонструвались у виставках та музеях як в Україні, так і за кордоном. Він є автором низки книг. «Бездомні пси» (2018) та «Моноліт» (2018) – збірки короткої прози, за яку Пузік отримав кілька нагород. Основна увага сюжетів зосереджена, серед іншого, на солдатах, які повертаються додому після проведення антитерористичної операції. Пузік уникає будь-якого пафосу і дуже реалістично описує свої почуття. Сам він відправився на фронт у 2015 році та брав участь у боях на Донбасі у складі 5-го батальйону Українського добровольчого корпусу. Разом із побратимами він також зняв короткометражний документальний фільм «Перемир’я», сюжет якого розгортається в перші дні, оголошеного 15 лютого 2015 року, перемир’я на сході України та демонструє апокаліптичні пейзажі в Донецькій області після руйнування. У 2016 році фільм отримав спеціальну нагороду журі на фестивалі «86» національного конкурсу документального кіно «Пальма Півночі». Того ж року фільм вийшов у всеукраїнський прокат в кіноальманасі «Український експеремент».

За даними Українського ПЕН-клубу, книга Пузіка «Я бачив його живим, мертвим і живим знову»  увійшла до 20 найкращих українських прозаїчних книжок 2020 року. Пузік розповідає історію імпресіоністично. Йдеться про дитинство, почуття та стосунки, про війну та мир і показує себе майстром в описі деталей та ситуацій.

«Шахта. Ранкове зведення» – це документальний роман та підбірка віршів Валерія Пузіка, які були написані між 2015 і 2020 роками.

У 2021 р. також вийшла дитяча книга Пузіка у жанрі фентезі «Делфі та чарівники»,що стала першою книгою з однойменного циклу.

Окрім письменницької діяльності, Пузік також є режисером і сценаристом. Деякі з його документальних короткометражних фільмів та відеокліпів були показані на фестивалях Docudays UA, «86», «Відкрита ніч. Дубль 20», Cottbus Film Festival та інші. Він був сценаристом міні серіалу “Бліндаж” (т: “Бліндаж”; режисер – Володимир Тихий), який базується на реальному досвіді українських військових в АТО на Донбасі.  Пізніше, на основі міні серіалу був створений повнометражний ігровий фільм “Наші Котики” (сценарист та режисер – Володимир Тихий).

 

Відеопоезія Валерія Пузіка «Прощання між зірками»; текст: Оксана Забужко) був показаний на відкритті амстердамського фестивалю «Читай мій світ» у 2016 році. Робота також була представлена ​​в основній програмі 5-ї Одеської бієнале сучасного мистецтва «Зона турбулентності» 2017 року.

У 2019 році вірші Валерія Пузіка з’явилися в антології “Там, де вдома” (tr: Wherehome is). Пузік також працював журналістом у різних Інтернет-ЗМІ та газетах. Він виграв низку літературних конкурсів, таких як “Смолоскип”, “Гранослов”, “Новела по-українськи”, отримав відзнаку літературної премії імені Олеся Ульяненко.

Валерій Пузік живе в Одесі.

 

Бібліографія

 

Бездомні пси

Саміт-Книга

Київ, 2018

 

Моноліт

ДІПА

Київ, 2018

 

Там, де вдома

(у співавторстві)

АССА

Харків, 2019

 

Наші Котики. Бліндаж

(у співавторстві з Володимиром Тихим)

кіноповість та дев’ять новел

Фоліо

Харків, 2020

 

Я бачив його живим, мертвим і знову живим

Видавництво Старого Лева

Львів, 2020

 

Шахта. Ранкове зведення

Фоліо

Харків, 2021

 

Делфі та чарівники

Видавництво АССА

Харків, 2021