© Francesco Acerbis

 

Ґабріела Залапі   [ Швайцарія]

Мисткиня і письменниця Ґабріела Залапі народилася у Мілані в англійсько-італійсько-швайцарській родині. Вона жила у Женеві, Палермо і Нью-Йорку. У 1998 вона отримала диплом після завершення навчання образотворчого мистецтва у Haute Ecole d’Art de Design у Женеві. Вона часто бувала на Кубі та в Індії, де жила довгий період часу, і це дало їй важливі імпульси для власного мистецького кредо, яке звучить так: що формує ідентичність? Роботи Залапі демонструвалися на персональних виставках у Женеві (2001, 2010), Нью-Йорку (2006), у місті Сьон (2009) і у Парижі (2012), вона також брала участь у багатьох групових виставках. Серед інших нагород вона була відзначена зокрема премією імені Ігоря Стравинського у 1998 і була стипендіаткою мистецької резиденції у Château de Lavigny (2019).

Історія її родини надихає Залапі на її роботи. Вона використовує фотографії, архівні матеріали і спогади і перетворює все це на захопливу гру зі реальними історіями і вигадками. Для її картин характерне дослідження минулого, у своєму першому романі «Антонія» (2019) вона також використовує цей прийом.

Головна героїня походить із австрійсько-англійської заможної родини і одружена з багатим чоловіком із Палермо. Антонія – погана мати і ще гірша дружина. У своєму щоденнику вона описує поразки буденного життя, які вона переживає у своєму позбавленому любові шлюбі. Коли помирає її бабуся, Антонія отримує ящики з листами, записниками і фотографіями – сліди минулого її британсько-італійської і єврейсько-австрійської родини. Під час вивчення цього архіву їй вдається розгадати таємницю родинного минулого. Її дідусь був євреєм і виїхав із Відня через нацистів. Частина родини походила з Великобританії, а потім опинилася у Сицилії. Ці пошуки дають їй силу змінити і власне життя. Роман «Антонія» розповідає про жіночу емансипацію 1960-х р.р. Залапі ілюструє її фотографіями з сімейного архіву, що додає тексту ще більшої інтенсивності. «Майстерний дебют, у якому емпатія не перешкоджає розкрити тему, а почуття не закривають деталей», — написало про книгу видання «L’Humanité». Роман був нагороджений Prix de l’Héroïne Madame Figaro 2019.

Залапі живе у Парижі.

 

Бібліографія

 

Antonia

Journal 1965 – 1966

Zoé

Genf, 2019

 

Roma Termini

In: Nouvelle Revue Française n°636

Gallimard

Paris, 2019