© Patrick Sherlock

Генрі Марш  [ Великобританія ] 

Британський нейрохірург Генрі Марш, наймолодший із чотирьох дітей, народився в 1950 році. Його батько, Норман Стайнер Марш, був реформатором законодавства, мати походила з Німеччини. Вона втекла до Британії після того, як на неї донесли за »антинацистські висловлювання«, а в 1939-му на своїй новій батьківщині вийшла заміж.

Генрі Марш навчався у Dragon School в Оксфорді і Вестмінстерській школі в Лондоні. Згодом вивчав економіку, політологію і філософію в Оксфорді, а потім медицину в Лондонській королівській вільній медичній школі. Професійну діяльність Генрі Марш почав як нейрохірург в університетському госпіталі св. Юрія в Лондоні. Після першої ж операції на мозку, під час якої він був асистентом, йому стало зрозуміло, що в цьому полягає його покликання.

»Що може бути краще за роботу нейрохірурга, — думав я. — Оперувати мозок, цей таємничий субстрат усіх думок і почуттів, всього найважливішого у людському житті — ця таємниця здавалася мені такою ж великою, як зорі в небі й увесвіт довкола нас«.

Марш спеціалізувався на видаленні пухлин мозку і провів у своїй кар’єрі понад 8000 операцій. Крім того, був професором нейрохірургії в Університеті Вашингтона в Сіеттлі, США. У 1990-х він створив в Україні фундацію і оперував тих, хто не міг собі дозволити дорогого лікування за кордоном.

У 2014 році Марш опублікував першу книгу про досвід роботи нейрохірургом »Історії про життя, смерть і нейрохірургію« (2015). Книга складається з 25 розділів, кожен із яких присвячений долі певного пацієнта.

Генрі Марш врятував життя і здоров’я багатьом людям. Він не любив зустрічатися з пацієнтами до операції, бо не хотів показувати їм свій страх і переживання. Він усвідомлював обмеженість своїх можливостей: »Найважливіше — це вчасно піти. Часто буває краще дати хворобі розвиватися природнім чином і взагалі не оперувати«. Такими висловлюваннями нейрохірург ставить під питання міф про »богів у білих халатах«. За свою книгу Марш у 2015 році отримав PEN Ackerley Prize. У 2017 році було опубліковано другу книжку Генрі Марша »Ні сонце, ані смерть. Зі щоденника нейрохірурга«.

Про Генрі Марша знято два документальних фільми: »Твоє життя у їхніх руках« (2003) і »Англійський хірург« (2007). Останній отримав нагороду »Еммі«. У 1984 році Генрі Марш став членом Королівського коледжу хірургів, а у 2010-му — кавалером Ордену Британської імперії. У 2015 році перестав оперувати. Генрі Марш живе у Лондоні.

 

Бібліографія

 

Um Leben und Tod:

Ein Hirnchirurg erzählt vom Heilen, Hoffen und Scheitern
DVA
München, 2015
[Ü: Katrin Behringer]

Admission. A Life in Brain Surgery
Weidenfeld & Nicolson
London, 2017