© Klappert

© Hartwig Klappert

 

 

Джон Бернсайд  [ Великобританія ]

Шотландський поет і романіст Джон Бернсайд народився 1955 року в місті Данфермлін, розташованому в області Файф. Вивчав англійську та європейські мови в Коледжі мистецтв і технологій Кембриджу, пізніше працював розробником програмного забезпечення, аж доки 1996 року не став вільним письменником.

За свою дебютну поетичну збірку «Обруч» (1988) був удостоєний премії від Шотландської ради мистецтв у номінації «Книга». У першому романі письменника «Німий будинок» (1997) ідеться про одержимого чоловіка, який робив експерименти зі своїми дітьми. Мета експерименту – визначити, чи дійсно душа живе в мові. Саме задля цього персонаж закриває дітей у підвалі, аби ті росли в ізоляції від людей.

У книзі «The Mercy Boys» (1999) четверо молодиків із міста Данді щодня напиваються в пабі до втрати свідомості, аж доки один із них не скоює страшне насилля.

Події книги «Блиск» розгортаються в радіоактивно забрудненому шотландському прибережному містечку, жителі якого змирилися зі зникненням молоді, оскільки та прагне опинитися в кращому світі.

Власні дитячі переживання і власний досвід вживання наркотиків Бернсайд змальовує в романі «Брехня про мого батька» (2006). Герой зростає в соціально слабкій родині й весь час стикається із психологічним насиллям з боку батька-алкоголіка, аж доки сам не підсідає на наркотики. Це роман про юнацьку самотність і родинні стосунки, що зайшли в глухий кут.

Сюжет роману «Літо потопельників» розгортається на норвезькому острові за полярним колом. Так само, як і в «Блиску», оповідь розпочинається із безслідного зникнення двох хлопчиків. Аби збагнути, що з ними сталося, їхня однокласниця й дочка художника дедалі глибше й глибше поринає в норвезьку міфологію.

У романі «Прокидаючись у місті іграшок» (2010) Бернсайд знову повертається до теми стосунків батька та сина й розповідає про власний шлях до «нормальності»: після кількох років самоомани Джон Бернсайд визнає, що саме через ненависного батька став на шлях наркотиків, алкоголю, брехні й безвідповідальності, й твердо вирішує повернутися до нормального, розміреного життя.

У 2016 році світ побачив том поезій німецькою мовою «Технічні вимоги щодо похорон небес». Поезія Бернсайда є своєрідними моментальними знімками, що проливають світло на загадковість явищ.

Бернсайд викладає креативне письмо, літературу й екологію в Сент-Ендрюському університеті. Від 2016 року є членом Королівської спілки Единбурга.

У 2011 році за поетичну збірку «Black Cat Bone» отримав премію Т. С. Еліота, у 2012-му був відзначений премією «Spycher: Literaturpreis Leuk». Письменник живе у Файфі.

 

Бібліографія

 

A Summer of Drowning, 2001

A Lie About my Father, 2006

Glister, 2008

Waking Up in Toytown, 2010