© Ali Ghandtschi

Дімітре  Дінев   [ Австрія ]

Дімітре Дінев народився у 1968 році у місті Пловдив, що в Болгарії. Навчався в німецькомовній гімназії у місті Пазарджик неподалік Пловдива. Ще у шкільні роки почав писати, і з 1968 року публікував тексти болгарською і російською мовами. У кінці вісімдесятих брав участь у протестах опозиції проти режиму Тодора Живкова. Після розпаду СРСР улітку 1990-го Дінев виїхав із Болгарії. Він нелегально перетнув кордон і через Чехію дістався Австрії. У Відні перебивався випадковими заробітками. Вивчав філософію та російську філологію.

З 1992 року писав німецькою сценарії, п’єси, радіорепортажі і прозу. Його п’єсу »Російська курка«, що базується на трагедії Евріпіда »Троянки«, було поставлено у Відні у 1999-му. За оповідання »Божий дар« він отримав у 2000 році нагороду на літературному конкурсі »Писання поміж культурами«. Інші його оповідання, зокрема »Світло над головою«, теж було відзначено нагородами. У 2001 році Дінев опублікував свою першу збірку оповідань »Напис«. Прем’єра його п’єси »Дім судді« відбулася в Бурґтеатрі у Відні під час сезону 2006/2007-го. Став співсценаристом фільму »Іспанія«, знятого Анею Саломоновіч у 2011 році.

Протагоністи дебютного роману Дінева »Янгольські язики« (2003), Светло та Іскрен, опинилися у Відні, і обом ведеться нелегко. Вони зустрілися випадково, на Центральному цвинтарі, біля могили кримінального авторитета Міро, який став останньою надією для багатьох прибульців і якого називали »янголом мігрантів«. Роман розповідає історію двох поколінь і має дві сюжетні лінії, у яких переплітаються долі двох сімей, складаючи соціально-політичний портрет Болгарії минулого століття. Дінев пише простою, ясною мовою, але поряд із тим використовує поетичні образи у стилі магічного реалізму. У текстах книги есеїв »Милосердя« (2010) Дінев, використовуючи приклади з власного досвіду, ставить перед читачем запитання про відповідальність суспільства. Сюжет книги »Про чортів та інших сучасників« (2015) стосується як Болгарії, так і другої батьківщини Дінева — Австрії.

Епічні оповідання Дінева про міграцію і чужину сповнені іронії, пафосу, комічного і трагічного. З неймовірною легкістю і гумором він розповідає про важкі умови життя переселенців, біженців і нелегальних мігрантів, які вперто і зневірено борються з труднощами повсякдення.

»Чудове, блискуче і дуже добре оповідання, яке змушує пережити потрясіння… Воно не могло би бути більш душевним і в той же час менш кітчовим« (Давід фон Вестфален, BR).

У 2005 році Дімітре Дінев був нагроджений премією Адальберта фон Шаміссо фундації Роберта Боша.

Живе та працює у Відні.

 

Бібліографія

Напис
Ed. Exil
Відень, 2001

Янгольські язики
Deuticke
Відень і Франкфурт-на-Майні, 2003

Світло над головою
Deuticke
Відень, 2005

Милосердя
Residenzverlag
Ст.Пьольтен, 2010

Про чортів та інших сучасників
Hanser
Мюнхен, 2015