Йонас Люшер © 

Йонас Люшер [ Швейцарія]

Йонас Люшер народився 1976 року в Цюріху, виріс у Берні, де навчався на вчителя початкових класів у Євангельському вчительському семінарі в Мюрістальдені. Кілька років працював драматургом і розробником сценаріїв у німецькій кіноіндустрії та навчався у Вищій школі філософії в Мюнхені з 2005 по 2009 рік. Потім два роки працював науковим співробітником в Інституті технологій, теології та природничих наук Університету Людвіга Максиміліана та викладачем етики в Державній вищій школі економіки Мюнхена/Пасінг. У 2011 році Люшер почав писати дисертацію в Швейцарській вищій технічній школі Цюріха і незабаром після цього поїхав до Стенфорда за стипендією Швейцарського національного наукового фонду.

Його перший роман “Frühling der Barbaren” (2013; англ. “Весна варварів”, 2014), який був номінований на Німецьку книжкову премію та Швейцарську книжкову премію і отримав кілька нагород, розповідає історію швейцарського фабриканта, який під час відрядження в розкішному готелі посеред туніської пустелі опинився на англійському весіллі. Під час святкування падає фунт стерлінгів, і багаті молоді англійці виявляються неплатоспроможними. Фінансова криза зачіпає і швейцарського виробника, який виробляє свою продукцію в Тунісі. Люшер піднімає складні соціальні проблеми в часи глобалізації, яка, як і в новелі, може перерости в акт варварства, і своєю багатогранною, драматургічно захоплюючою оповіддю створює “дотепно гротескну байку про покоління, яке ризикує всім заради залучення грошей” (“Deutschlandfunk”). У 2017 році вийшов перший роман Люшера “Крафт”, за який він був нагороджений Швейцарською книжковою премією та премією Тукана. У центрі дії – професор риторики Ріхард Крафт, який сподівається знайти вихід зі своєї особистої та фінансової скрути, взявши участь у високооплачуваному науковому конкурсі в Кремнієвій долині. Готуючись до лекції з питання теодицеї, він занурюється у власне минуле, згадує своє становлення як неоліберала, торкається розривів німецької історії, розмірковує над політичними та економічними питаннями, губиться у скептицизмі щодо науки. Наукова сатира зображує людину, яка переживає кризу середнього віку, і суспільство, могутня еліта якого готова порушити будь-яке табу, далеке від будь-якої моралі.

Окрім літературних публікацій, Люшер публікує політичні та філософські есе в журналах і газетах. Нещодавно разом з філософом Міхаелем Зіхі він опублікував “Der populistische Planet: Berichte aus einer Welt in Aufruhr” (“Популістська планета: репортажі зі світу в скруті”) – збірку текстів міжнародних письменників про дебати щодо популізму в різних країнах світу (2021). Авторка мешкає у Мюнхені.

Бібліографія

 

Frühling der Barbaren

К.Х. Бек

Мюнхен, 2013

Über Geld. Есе

In: Sprache im technischen Zeitalter, 210

Böhlau

Кельн/Відень, 2014

An der Quelle

In: Edit

Лейпциг, 2015

Kraft

C.H. Beck

München, 2017

Ins Erzählen flüchten

Poetikvorlesung

К.Г. Бек

Мюнхен, 2020

Популістська планета

Погляди з іншого світу в майбутнє

[Hrsg. mit Michael Zichy]

К.Х. Бек

Мюнхен, 2021