Christian Uetz © Hartwig Klappert

 

Крістіан Уец  [Швейцарія]

Швейцарський письменник Крістіан Уец народився 1963 року в Егнаху. Після навчання на вчителя у Кройцлінгені він вивчав філософію, компаративістику та давньогрецьку мову в Університеті Цюріха. Спочатку він став відомим своєю поезією і прославився як виконавець експериментальної поезії. Він часто виступав на літературних заходах та фестивалях, зокрема у Нью -Йорку, Берліні та Медельїні, Колумбія. Він опублікував збірок поезій і записав їх на компакт -дисків з джазовими та імпровізаційними музикантами та композиторами. Переповнена енергія його виступів відповідає мовному красномовству його поетичних текстів. Його вірші сяють екзистенціалізмом, пристрастю та сентиментальністю, його мова ущільнюється до благальної, майже збудженої інтенсивності. «Склади звукопоетично закриті, їх шви заповнені буквами, поки вони не загрожують розірватися або слова не знайдуть нового значення» («Berliner Zeitung»).

У своєму першому романі «Nur Du, und nur Ich» (2011, tr: Just You, and Just Me) Уец розповідає історію двох закоханих, які живуть у різних містах і через відстань намагаються зберегти свої стосунки на плаву. Їхні стосунки проходять через усі злети та падіння, бажання, прихильності та руйнування, і Уец відображає цю сильну одержимість, цю радикальну пожадливість, яка загрожує втратою самого себе, з поєднанням повсякденної мови, пафосу, різких неологізмів, виром думок та образів. У 2011 році він також випустив книгу “Федерер для всіх”, настільки ж потужно елегантний реверанс тенісисту Роджеру Федереру. За цими книгами вийшли “Sunderwarumbe-Equin Schweizer Requiem” (2012) та роман “це відбулося”  про п’ятдесятирічного богослова, який, незважаючи на свій страх перед Богом, шукає відповіді через секс і втрачає себе у багатьох любовних справах. Коли він вважає себе ВІЛ-позитивним, його філософські роздуми переміщуються в простір між Еросом і Танатосом, звідки він врешті-решт намагається втекти. Найновіший твір Утца «Ангел ілюзії» – це збірка віршів у парі з есе. Знову він доводить себе майстром динамічної, яскравої мови, асоціації, неологізмів і цитат, одночасно пов’язуючи філософію з еротичним: «Від інтенсивності до безсилля: сліпучий оргазм, яскравість смерті, екстаз від втоми, екстравагантний дар. «

За свою літературну творчість Уетц був удостоєний, зокрема, премії конкурсу Інгеборг Бахманн у 1999 році, премії Федерації німецьких галузей промисловості у 2005 році та Bodensee-Literaturpreis у 2010 році за свою творчість. Автор живе в Цюріху.

 

Бібліографія

 

Luren
Im Waldgut
Frauenfeld, 1993

Reeden
Im Waldgut
Frauenfeld, 1994

Nichte
Droschl
Graz, 1998

Zoom Nicht
Droschl
Graz, 1999

Don San Juan
Suhrkamp
Frankfurt a. M., 2002
Das Sternbild versingt
Suhrkamp
Frankfurt a. M., 2004

Nur Du, und nur Ich
Secession
Zürich, 2011

Federer für alle
Echtzeit
Basel, 2011

Sunderwarumbe
Secession
Zürich, 2012

Es passierte
Secession
Zürich 2015

Engel der Illusion
Secession
Zürich, 2018