© Hartwig Klappert

 

Матіас Енар  [ Франція ]

Матіас Енар народився у 1972 році у французькому місті Ніор. Він розпочав свою академічну освіту із вивчення сучасного мистецтва, а потім захопився арабською і перською мовами. Починаючи від 1992, жив у Тегерані, Єгипті, Венеції і Дамаску. Потім працював два роки вчителем французької в одному сирійському селі. До 2010 Енар викладав арабську мову в університеті Барселони.

Його перший роман «Досконалість пострілу» вийшов друком у 2003 році, це історія снайпера у місті, де іде громадянська війна. У 2005 вийшла книга «Ще раз піднятися рікою Ориноко». У 2007 – книга бурлескних есеїв про тероризм «Підручник для підривників». Наступного року видавництво «Actes Sud» видало книгу Енарда «Зона», яку дуже позитивно сприйняла критика. Головний герой Франсіс Серван Мірковіч під час подорожі потягом з Мілана до Рима пригадує собі всіх підозрілих типажів, агітаторів, терористів, фінансових злочинців, продавців зброї і військових злочинців у бігах, яких він зустрів протягом п’ятнадцяти років свого життя агента у Зоні – спершу в Алжирі, а потім у різних місцях на Близькому Сході.

Культовий французький часопис «Télérama» зазначив у рецензії на цю книгу: «Крім кількох ком, у тексті взагалі немає пунктуації, це роман, який складається із одного-єдиного речення, безкінечного, сповненого люті, убивчого божевілля і неусвідомленої туги за воскресінням добра». У 2010 році у своєму творі «Розкажіть їм про битви, королів і слонів» Енар замислюється над питанням, що би трапилося, якби Мікеланджело справді взявся на початку 16 століття виконувати замовлення османського султана і збудував би у тодішньому Константинополі міст між азійською і європейською частинами міста – ця тема і сьогодні, через 500 років, не втратила актуальності. І сьогодні як ніколи важливим є поділ світу на схід і захід. У 2012 вийшов роман «Вулиця злодіїв», у якому Енар змальовує переконливу панораму арабських революцій, а також європейську економічну кризу та її наслідки. У цьому романі автор знову замислюється над стосунками між західним світом і Близьким Сходом. За цю книгу Енар був нагороджений Гонкурівською премією та премією Європейського взаєморозуміння Ляйпцізької книжкової ярмарки.

У 2015 році вийшов друком роман «Компас» (український переклад Ірини Славінської вийшов у Видавництві Старого Лева у 2017).

Матіас Енар за свою творчість отримав також інші вагомі нагороди, зокрема Prix du Livre Inter 2009 за роман «Зона», німецько-французьку літературну премію «Кандид» у 2008 і літературну нагороду фундації Конрада Аденауера у 2018.

Автор живе і працює у Барселоні.

 

Бібліографія

 

La perfection du tir

Actes Sud

Arles, 2003

 

Remonter l’Orénoque

Actes Sud

Arles, 2005

 

Bréviaire des artificiers

Verticales

Paris, 2007

 

Zone

Actes Sud

Arles, 2008

 

Parle-leur de batailles, de rois et d’éléphants

Actes Sud

Arles, 2010

 

L’alcool et la nostalgie

Inculte

Paris, 2011

 

Rue des voleurs

Actes Sud

Arles, 2012

 

Tout sera oublié

Actes Sud

Arles, 2013

 

Boussole

Actes Sud

Arles, 2015

 

АНГЛІЙСЬКОЮ

 

Zone

Open Letter Books

Rochester, 2010

[translation: Charlotte Mandell]

 

Street of Thieves

Open Letter Books

Rochester, 2014

[translation: Charlotte Mandell]

 

Compass

New Directions Publishing

New York, 2017

[translation: Charlotte Mandell]

 

Tell Them of Battles, Kings, and Elephants

New Directions

New York, 2018

[translation: Charlotte Mandell]

 

УКРАЇНСЬКОЮ

 

Компас

Видавництво Старого Лева

Львів, 2017

[пер.: І. Славінська]

 

РОСІЙСЬКОЮ

Вверх по Ориноко

Иностранка

Москва, 2011

[Перевод: М. Кожевниковa]

 

Компас

Азбука-Аттикус

Москва, 2018

[Переводчики: E. Морозова, И. Волевич]