© Ihor Malievsky

Петро Мідянка  [ Україна ]

Український поет Петро Мідянка народився у 1959 у селі Широкий Луг Закарпатської області. Він навчався на філологічному факультеті державного університету Ужгорода, завершив навчання у 1982 і відтоді працює вчителем української мови та літератури у рідній місцевості. Його творча діяльність починається у 1970-х р.р., починаючи з 1974 він публікує вірші в антологіях, але категорично відмовляється наповнювати їх радянсько. ідеологією. Мідянка пише українською, активно використовуючи у своїх віршах регіональний діалект, що додає його поезії особливого колориту. Його вірші мають багатий асоціативний ряд. «Художній метод Мідянки базується на артистичному поєднанні трьох стильових компонентів: закарпатських діалектизмів та архаїзмів, філософсько-відстороненій інтонації вічного спостерігача та на синонімічних рядах, що вражають необмеженою та примхливою різноманітністю» — пише про поета видання UA-REPORTER.

Петро Мідянка опублікував чимало ілюстрованих збірок віршів. Його вірші поєднуть глибоко закорінений селянський архаїзм із карпатським забарвленням із інтелектуальною, культурною і духовною складовою сучасного світу.

Петро Мідянка опублікував також численні есеї та прозові шкіци не так журналістсько-повчального змісту, як радше діалоги у листах із друзями та однодумцями. У своїх творах Мідянка у поетичній та епічній манері відтворює спостереження за світом і минлим, шукає константи, які об’єднують сучасне з минулими епохами, культурними традиціями і мовами.

У його останній книзі «Стовп у центрі Європи» (2019) зібрані есеї про культуру та історію, статті та шкіци, присвячені культурній самобутності Закарпаття, яке автор бачить не очима туриста, а зсередини. У 2012 Мідянка отримав Шевченківську премію за збірку віршів «Луйтра в небо» (2010), у 1994 відзнаку «Благовіст», а у 1995 премію БУ-БА-БУ. Його тексти покладені на пісні українськими рок-групами, серед яких «Сервус, пане Воргол» групи «Плач Єремії». Його вірші перекладалися чеською, словацькою, російською, сербською, хорватською, англійською, угорською. Петро Мідянка є почесним мешканцем міста Хуст.

 

Бібліографія

 

Поріг

Молодь

Київ, 1987

 

Осередок

Світовид

Київ, 1994

 

Фараметлики

Ґражда

Ужгород, 1994

 

Зелений фирес

Ґражда

Ужгород, 1999

 

Трава Господня

Кальварія

Львів, 2001

 

Дижма

Критика

Київ, 2003

 

Срібний прімаш

Лілея-НВ

Івано-Франківськ, 2004

 

Луйтра в небо

Темпора

Київ, 2010

 

Ярмінок

Факт

Київ, 2010

 

Вірші з поду

ЛІРА

Ужгород, 2011

 

Марамороський розлом

Карпати

Ужгород, 2011

 

Ільмовий листочок

Карпати

Ужгород, 2012

 

40 сонетів і гербарій

Laurus

Київ, 2013

 

Стовп у центрі Європи

Laurus

Київ, 2019

 

Посланія від Петроса

Вид. Друкарський двір Олега Федорова

Київ, 2020