Sergej Lebedev © Tanja Draškić Savić

 

Сергей Лебедєв [ Росія ]

Сергій Сергійович Лебедєв народився в Москві в 1981 році. Вивчав геологію та журналістику в Московському державному університеті з 1998 по 2001 рік, після чого працював у низці незалежних російських ЗМІ.

Окрім віршів та есе, Лебедєв опублікував свій перший роман “Предчувствие забвения” у 2011 році. Він ґрунтується на його власному досвіді у фундаментальних аспектах: Сам Лебедєв походив з радянської сім’ї геологів і в дуже молодому віці почав шукати мінерали і кристали в занедбаних шахтах, де зрештою виявив залишки колишнього ГУЛАГу. Досліджуючи історію власної родини, автор також натрапив на сліди минулого і виявив, що його вітчим був командиром ГУЛАГу. “Neue Zürcher Zeitung” високо оцінила роман як спробу порушити мовчання про сталінський терор і таким чином піднести дзеркало до путінської Росії, яка, схоже, забуває власну історію. Видання також високо оцінило “красномовні, атмосферні роздуми автора про пам’ять, про забуття, про Європу та її інших, розповідь, підкріплену психологією, філософією історії та міфологією”. Англійський переклад його другого роману “Рік комети” [2013] вийшов друком у 2017 році. Тут автор вкотре демонструє свою майстерність та увагу до деталей. Він також має здатність створювати несподівані зв’язки, в даному випадку між маленьким світом дитини – який здається маленьким лише на перший погляд – і розпадом Радянського Союзу. “Kirkus Reviews” поставив Лебедєва в один ряд з великими російськими письменниками, такими як Олександр Солженіцин, які також відмовлялися мовчати про соціальну несправедливість. У третьому романі Лебедєва “Люди в серпні” [2016], який не одразу вийшов друком у Росії, оповідач знову вирушає в археологічну літературну подорож на основі щоденника своєї бабусі, створюючи те, що “Frankfurter Allgemeine Zeitung” назвала портретом Росії 1990-х років, який виходить за рамки індивідуальних доль і демонструє, до якої міри тоталітарні системи виснажують людей. У своєму дуже особистому романі “Гусь Фріц” [2018; англ. “The Goose Fritz”, 2021] Лебедєв простежує власну сімейну історію, а також німецько-російську історію протягом кількох століть. Його останній роман “Дебютант” [2020; англ. “Untraceable”, 2021] – це трилер, дія якого розгортається на тлі холодної війни та сьогодення про отрути з російських лабораторій, вбивства секретних агентів та богоподібних вчених.

У різних газетних статтях Лебедєв займав позицію щодо війни Росії проти України у 2022 році та закликав росіян докорінно переосмислити свою культуру, історію та політичні структури. Автор живе в Потсдамі.