Сергій Осока © Ali Ghandtschi

 

Сергій Осока  [ Україна ]

Сергій Осока народився у 1980 році у Великій Багачці поблизу Полтави. До 2002 року вивчав філологію в Полтавському державному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка (2002). Кілька років працював журналістом – на Полтавському міському телебаченні та обласній радіостанції. Член ради Полтавської обласної організації Національної спілки письменників України. У 2002 році вийшла друком його поетична збірка “Сьома сніжинка січня”. У формальному розмаїтті катренів, верлібрів, дистихів, римованих рядків кожен текст натякає на чарівний світ українських традицій і споконвічну мудрість українського народу, розгортаючись в органічних образах і яскравій мові. Збірка “Небесна падалиця” (2015; пер. з англ. “Carcass of Heaven”) також містить любовні вірші і відображає одвічне протистояння любові та смерті з перспективи спогадів як спроби зафіксувати минуле у слові. Для стилю Осоки характерне міфологічне мислення та яскраві метафори.
Книгою “Нічні купання в серпні” (2016; пер. Нічні купання в серпні) Осока презентував свою першу збірку прози. Його оповідання здебільшого засновані на реальних подіях і стосуються екзистенційних переживань: Голод, безнадія, відчуження, молодість і старість, муки пізнання і гіркота розчарування. Тексти прозової збірки “Три лини для Марії”  розповідають про дитинство в селі на Полтавщині в пізньорадянський та ранньопострадянський період.  Часто порушується тема родинних стосунків, особливо травм, отриманих внаслідок страху та покарань. Але теми втрати і смерті також присутні в текстах. Це розповіді про людей, які залишилися б непоміченими без гострого ока оповідача. Кількома штрихами він малює виразний портрет їхнього життя з усіма чуттєвими відчуттями – шелестом очерету, плескотом риби у ставку, стукотом падаючих яблук, скрипом старих дверей і безліччю людських звуків, таких як зітхання, сміх чи ридання.
Осока був лауреатом міжнародного літературного конкурсу молодих письменників “Гранослов-2000”, лауреатом 3-ї премії видавництва “Смолоскип” за поетичну збірку “Голос мисливця” (2006 р.), а також обласної премії імені Феодосія Рогового (2018 р.). Працює також як художній перекладач. Сергій Осока мешкає у Полтаві.

Бібліографія

 

Небесна падалиця, Львів , 2015.

Нічні купання в серпні — Львів , 2016.

Три лини для Марії, збірка новел – Львів, 2017.