© Ali ghandtschi

Чен Джан Гонг  [ Китай \ Франція ] 

Чен Джан Гонг народився у 1963 році в китайському портовому місті Тяньдзінь і зростав у період »культурної революції«. З 1979-го до 1982-го здобував вищу освіту за фахом образотворчого мистецтва у рідному місті і завершив навчання в 1987-му в Пекінській академії мистецтв. Відтоді живе як вільний художник у Франції. Працює також як ілюстратор книг.

Міжнародну відомість Чен Джан Гонг здобув насамперед як ілюстратор. У книзі »Жонґ Куі. Терор сил зла« (»Zhong Kui — La terreur des forces du mal«, 2001) він майстерно передає атмосферу театральної вистави у двовимірному книжковому просторі і перетворює сторінки книги на сцену, де представлено алегорію про справедливість і правду. У книзі »Ган Ґан і чарівний кінь« (»Le cheval magique de Han Gan«, 2004) оповідається легенда про китайського митця Гана Ґана, який жив у VIII ст., а намальовані ним коні одного дня несподівано ожили. Яскрава кольорова палітра книги вдало передає притчу про чудо мистецтва, а також про владу і відповідальність, яку ця влада символізує. У книзі »Принц-тигр« (»Le Prince tigre«, 2005) Чен Джан Гонг за допомогою переконливих образів розповідає неймовірну історію стосунків між матір’ю і сином — тигрицею і маленьким принцом, а в книзі »Юний орел«(»Petit Aigle«, 2001) — історію маленького хлопчика, якого знаменитий мудрець зі  старого Китаю Майстер Янґ посвячує в таємниці орлиного боксу. Автобіографічна книга »Мао і я« (»Mao et moi«, 2008) описує дитинство Чена, яке минуло під великим впливом дідуся. За п’ять років вийшла книга »Маленький рибалка і скелет« (»Le petit pêcheur et le squelette«, 2013), яка вражає насамперед динамікою картин і поєднанням класичного китайського образотворчого мистецтва із сучасною західною візуальною естетикою.

У книзі »Санн« (»Sann«, 2014) шестирічний хлопець хоче знищити гори, які загрожують безпеці його села. Те, що не вдається зробити йому одному, допомагають здійснити сили неба, втілені в постатях трьох драконів, тож хлопцеві врешті-решт вдається виконати свою обіцянку, а його зусилля себе виправдовують.

Картини Чен Джан Гонга експонуються в різних музеях і галереях Європи, Азії і Америки. Він написав одинадцять книг, які сам проілюстрував, а поза тим проілюстрував ще понад 20 книг інших авторів. Здобув численні нагороди, серед яких Prix Sorcières (2004) і Німецька премія дитячої літератури (Deutsche Jugendliteraturpreis, 2005). Чен Джан Гонг живе в Парижі з 1987 року, а з 2011-го має художню майстерню і в Берліні.

Бібліографія


Жонґ Куі. Візит до пекінської опери
Морітц
Франкфурт-на-Майні, 2001
[Переклад німецькою: Еріка і Карл А.Клевер]

Ган Ґан і чарівний кінь
Морітц
Франкфурт-на-Майні, 2004
[Переклад німецькою: Еріка і Карл А.Клевер]

Принц-тигр
Морітц
Франкфурт-на-Майні, 2005
[Переклад німецькою: Еріка і Карл А.Клевер]

За руку з дідусем. Моє дитинство у Китаї
(оригінальна назва «Мао і я», «Mao et moi»)
Морітц
Франкфурт-на-Майні, 2009
[Переклад німецькою: Тобіас Шеффель]

Маленький рибалка Тонґ
(оригінальна назва «Маленький рибалка і скелет», «Le petit pêcheur et le squelette»)
Морітц
Франкфурт-на-Майні, 2014
[Переклад німецькою: Тобіас Шеффель]

Я гори переверну!
(оригінальна назва «Санн», «Sann»)
Переклад німецькою
Морітц
Франкфурт-на-Майні, 2015.
[Переклад німецькою: Тобіас Шеффель]