Юрко Прохасько [ Україна ]
Юрко Прохасько народився 1970 року в Івано-Франківську. З 1987 до 1992 року вивчав германістику у Львівському університеті. Їздив із дослідженнями до Австрії та Німеччини. З 1993 року працює науковим співробітником в Інституті літератури НАН України, де з-поміж іншого досліджує сприйняття Галичини в польській літературі та літературознавстві. Наприкінці 1990-х років закінчив курс навчання на психоаналітика в Альтаусзе (Австрія). Був активним учасником Помаранчевої революції (2004) та Євромайдану. Як літературознавець, письменник і перекладач вважається одним із найважливіших культурних медіаторів між Україною та Німеччиною. Виступає за приєднання України до європейської спільноти. «Кращого посла України в галузі культури годі й уявити. Йому чужі навіть найм’якіші прояви націоналізму» (Мартін Поллак). У 2014 році в рамках серії подій Bewegliche Territorien («Рухомі території») у співпраці з Німецькою академією мови та літератури і телерадіокомпанією «Гессенське мовлення» разом із Юрієм Андруховичем, Сергієм Жаданом і Тетяною Малярчук коментував політичну ситуацію та говорив про перспективи України після Євромайдану.
У 1999 році заснував Асоціацію перекладачів України. У 2008 році був удостоєний Премії імені Фрідріха Ґундольфа Німецької академії мови та літератури, а також Österreichischer Staatspreis für literarische Übersetzung («Австрійська державна премія за художній переклад»). У 2007 році курував Львівську виставку у Єврейському музеї в Берліні. У 2010 році став членом Саксонської академії мистецтв. У 2011-2012 рр. був стипендіатом Берлінського інституту підвищення кваліфікації, а в 2014-2015 рр. — Інституту гуманітарних досліджень у Відні.
Перекладав твори Генріха фон Кляйста, Франца Кафки, Райнера Марії Рільке, Йозефа Рота, Роберта Музіля, Ернста Юнґера, Каталіна Доріана Флореску, Каті Петровської, Міхаеля Енде, а також багатьох польських письменників українською. Є членом українського відділу ПЕН-центру. Дописує в ліберально-демократичний онлайн-часопис «Ї», який виходить німецькою, польською та українською мовами (у 1989-1991 рр. це був дисидентський журнал, що став незалежним виданням лише після здобуття Україною незалежності). Співзасновник і викладач Львівського психоаналітичного інституту при Львівському національному університеті імені Івана Франка. Мешкає у Львові.
Бібліографія
іншими мовами:
Galizien-Bukowina-Express
Eine Geschichte der Eisenbahn am Rande Europas
[Mit Magdałena Blaszczuk u. Taras Prochasko]
Turia + Kant
Wien, 2007
[Ü: Jurko Prochasko u. Maria Weissenböck]
Mythos Czernowitz
Eine Stadt im Spiegel ihrer Nationalitäten
Deutsches Kulturforum Östliches Europa
Potsdam, 2008