Yvonne Adhiambo Owuor © Ranieri 2018

 

Івонн Адг`ямбо Овур  [ Кенія ]

Івонн Адг`ямбо Овур народилась в Найробі, Кенія, в 1968 році. Вивчала англійську мову та історію в Університеті Кеніятта, здобула ступінь магістра мистецтв в Університеті Редінга у Великобританії та ступінь доктора філософії в Університеті Квінсленда, Австралія.
Літературний журнал “Kwani?”, заснований Біньявангою Вайнайна, опублікував її оповідання “Вага шепоту”, за яке у 2003 році вона отримала Премію Кейна в галузі африканського письменства. Оповідання розповідає про аристократичного біженця, який рятується від геноциду в своїй неназваній країні і разом зі своєю родиною переїжджає у вигнання до Кенії. Її фрагментарний, поетичний, стрімкий та емоційно заряджений стиль продовжився в її дебютному романі “Пил” (2014), який отримав широке визнання. Через життя неблагополучної багатоетнічної сім’ї, що проживає на півночі Кенії, книга розповідає історію Кенії від часів колоніалізму, торкаючись інтимних наслідків Другої світової війни, повстань Мау Мау, референдуму 2005 року і насильства після виборів 2007-8 років. У пролозі, від якого перехоплює подих, на вулиці Найробі застрелили сина, інженера-ідеаліста. Трагічна втрата змушує родину загиблого переосмислити власне складне минуле. Другий роман Овуора “Море бабок” вийшов друком у 2019 році. Це історія дорослішання дівчинки на ім’я Аяана, яка живе зі своєю матір’ю на острові Пате, що біля узбережжя Кенії. Підростаючи, Аяана переживає глибокі зміни на своєму острові: з’являються релігійні екстремісти, стається цунамі, а Китай шукає культурних емісарів та розгадку 600-річної морської таємниці. Аяана вирушає у подорож на вантажному судні, щоб шукати свою долю та майбутнє у великому відкритому світі, і врешті-решт знаходить себе.
Численні оповідання та есе Овур були опубліковані в кількох міжнародних журналах і збірниках, у тому числі в антології “Нові дочки Африки”. Одне з них, “Розповідь точильника ножів”, було адаптоване як короткометражний фільм у 2007 році. Овуор була відзначена своєю країною за її мистецький та культурний внесок, в тому числі Подякою Глави держави у 2018 році. У 2005 році вона була запрошена до участі в Міжнародній програмі для письменників в Університеті штату Айова, а у 2017 році повернулася як перша стипендіатка Інституту світової політики в Гріннеллі. У 2010 році як учасниця проекту “Паломництва”, ініційованого Центром Чинуа Ачебе, вона здійснила подорож до Кіншаси та розповіла про свій досвід у подорожньому блозі під назвою “Мілобела”. У 2018/19 рр. Овуор була стипендіаткою Берлінського вищого наукового коледжу, а згодом – Інституту перспективних досліджень у Нанті. Вона була резидентом Доротеї Шлегель у 2020 році в рамках проекту “Темпоральні спільноти EXC 2020” у Вільному університеті. Раніше Овуор працювала комп’ютерним технологом, продюсером заходів та розробником мистецьких академічних програм. Вона продовжує займатися ініціативами з розробки креативного контенту, продюсуванням мистецьких подій та трансокеанськими діалогами між Африкою та Азією. Наразі авторка мешкає в Найробі. Вона є гостею програми DAAD Artists-in-Berlin у 2021 році.