Christian Uetz © Hartwig Klappert

 

Крістіан Утц  [ Швейцарія ]

Швейцарський письменник Крістіан Утц народився в 1963 році в місті Егнах. Після навчання на вчителя в Кройцлінгені вивчав філософію, порівняльне літературознавство та давньогрецьку мову в Цюріхському університеті. Спочатку став відомим насамперед як лірик і зробив собі ім’я як виконавець експериментальної поезії. Часто виступав на літературних заходах і фестивалях поезії та розмовної поезії, в тому числі в Нью-Йорку, Берліні та Медельїні (Колумбія). Він опублікував свої вірші у низці поетичних збірок та записав їх на компакт-диски у співпраці з джазовими та імпровізаційними музикантами і композиторами. Буйна енергія його виступів як виконавця поєднується з мовною силою його ліричних текстів. Його вірші лихоманить між екзистенціалізмом, пристрастю і сентиментальністю, його мова конденсується у виразну, майже екзальтовану запеклість. “Склади перекриваються ономатопоетично, їхні фуги згущуються буквами, аж поки не загрожують лопнути або слова не розряджаються новим змістом” (“Берлінер Цайтунг”).
У своєму першому романі “Nur Du, und nur Ich” (2011) Утц розповідає історію пари закоханих, які живуть у різних містах і, не маючи можливості бути поруч, намагаються взяти свої стосунки в дорогу. Їхні стосунки проносяться крізь усі злети і падіння бажання, хтивості, відданості та руйнування, і Утц передає цю силу одержимості, радикальність жадання, що зростає до самознищення, через суміш повсякденної мови, пафосу, різких неологізмів та вир думок і мовних образів. У 2011 році вийшла також книга “Federer für alle”, не менш красномовна данина пам’яті тенісисту Роджеру Федереру. Потім були “Sunderwarumbe – Ein Schweizer Requiem” (2012) та роман “Es passierte” (2015) про п’ятдесятирічного теолога, який замість страху Божого шукає розуміння життя через секс і губить себе у численних романах. Коли він дізнається, що є ВІЛ-позитивним, його філософські роздуми рухаються в полі напруги між Еросом і Танатосом, яку він, зрештою, прагне подолати через драматичне рішення. Остання публікація Утца “Ангели ілюзії” (2018) – це збірка віршів, поєднана з есеєм. Він знову показує себе майстром динамічної, живописної мови, асонансів, словотворчості, цитат, пов’язує філософію з еротикою, а також з’єднує філософію з еротикою. “Інтенсивність до непритомності: оргазм світла, яскравість смерті, захват виснаження, дар відходів”.
Літературна творчість Утца принесла йому премію 3sat конкурсу Інгеборг Бахманн у 1999 році, премію Федерації німецької промисловості у 2005 році та Літературну премію Боденського озера у 2010 році, серед інших, за його попередню літературну творчість. Після локдауну 2020 року він написав есе “Nur dieses Leben” (“Тільки це життя”) – сміливу полеміку за інтенсивне життя, усвідомлюючи смертність кожної людської істоти. Його останній роман “Голе слово” (Das nackte Wort, 2021) використовує історію стосунків, щоб постулювати новий чоловічий образ, який прагне подолати гендерний розрив у мові.
Живе в Цюріху.

Бібліографія

Luren

Im Waldgut

Frauenfeld, 1993

Ріден

Im Waldgut

Фрауенфельд, 1994

Ніхте

Droschl

Грац, 1998

Zoom Nicht

Droschl

Грац, 1999

Дон Сан Хуан

Suhrkamp

Франкфурт-на-Майні, 2002

Das Sternbild versingt

Suhrkamp

Франкфурт-на-Майні, 2004

Nur Du, und nur Ich

Сецесія

Цюріх, 2011

Federer für alle

Echtzeit

Базель, 2011

Sunderwarumbe

Сецесія

Цюріх, 2012

Es passierte

Сецесія

Цюріх, 2015

Engel der Illusion

Сецесія

Цюріх, 2018

Das nackte Wort

Сецесія

Берлін, 2021