© Hartwig Klappert

© Hartwig Klappert

 

Барбара Леманн  [ Німеччина ]

Барбара Леманн живе в Берліні і займається як фрілансер різними видами діяльності. Вона працює, зокрема, модератором, як наприклад, в 2007 році, на заключній дискусії після показу кінокласики до 90-річчя Жовтневої революції в Музеї фільму в Потсдамі, під час якої було піднято питання про те, що в сучасній Росії залишилося від пов’язаних з цією подією утопій. Переклала твори Чехова і Сорокіна на німецьку, в 2002 році разом з Олексієм Хайретдіновим — збірку поезії та прози „чорної ікони радикальної московської молоді“ Аліни Вітухновської, а також прозу російського скандального автора Едуарда Лимонова, про якого вона в 2010 році написала відгук в літературному журналі „Krachkultur“.

Леманн, яка також працює драматургом, брала участь у постановці п’єси „Відвали, Америка“ (2008) за мотивами Лімонова в берлінському театрі Фольксбюне під керівництвом Френка Касторфа за два роки до цього. Також в якості позаштатного автора пише нариси та репортажі для радіо і газети „Die Zeit“. Її цікавлять події у Східній Європі, як наприклад, у статті „Силіконова долина Мінська“ („Die Zeit“, 2014). Леманн неодноразово відвідувала Чечню, про що висловила свою думку: „так звана антитерористична зона на краю Європи, де в осадці насильства кордони між злочинцями і жертвами вже давно розмиті, […], і ця війна на периферії вже була у нас: в центрі „. Стипендія „Долаючи кордони“ („Grenzgдnger“) фонду імені Роберта Боша відновила в 2007 році інтерес Барбари Леманн до досліджень у цій країні, які стали основою для документальної радіопередачі „Війна без сліду“. У результаті однойменної програми відновлення, ініційованої главою Чечні Рамзаном Кадировим, реальність війни була витіснена новозбудованими красивими фасадами. Цю передачу слухали в 2008 році на радіо WDR, SWR2 і Баварському радіомовленні. Накопичений досвід також ліг в основу першого роману Леманн „Любов під час війни“ (2015). Останній описує стосунки німецької журналістки Доро і бійця за свободу Кавказу Аслана, які піддаються випробуванню фанатизмом і оточуючим їх насильством.

Згідно рецензії в „Neue Zürcher Zeitung“, роман набуває літературного драматизму „завдяки проведенню паралелей між чеченською сучасністю і німецькою післявоєнною історією“. Нестримність розповіді уособлює силу позиції автора, яка не тільки спостерігає, а й співпереживає, стаючи обличчям до власної військової травми: „Війна в Чечні тут більше, ніж алегорія. Це стан свідомості, в якому насильство, любов, смерть і вина утворюють вибухонебезпечне ціле“.

 

Бібліографія

Eine Liebe in Zeiten des Krieges, 2015
Das Silicon Valley von Minsk [In: Die Zeit, 47/2014], 2014
Nachbemerkung zu Edward Limonow [In: Krachkultur, 13/2010], 2010
Schwarze Ikone [Autorin: Alina Wituchnowkaja; Als Übersetzerin zusammen mit Alexej Khairetdinov], 2002