© Hartwig Klappert

© Hartwig Klappert

 

 

Дато Турашвілі  [ Грузія ]

Дато Турашвілі народився в 1966 році в Тбілісі, Грузія. Вивчав філологію і мистецтвознавство в Тбіліському державному університеті, а також в Маастріхті та Лондоні. У 1988–1989 рр. був одним з лідерів студентського протесту на території монастирського комплексу Давид-Гареджі в східній Грузії, територія якого використовувалася в СРСР як навчальний полігон військових. У перший рік своєї політичної активності опублікував перший роман, в якому художньо описав події тих неспокійних днів.

Турашвілі також учасник революції троянд, яка призвела до відставки президента Едуарда Шеварднадзе, а в 2003 році — співзасновник «Комітету громадянського опору», що організовує акції протесту проти уряду. У наступні роки протестував проти будівництва нафтопроводу на околиці національного парку і збирав старі книги для тюремних бібліотек. До його літературних творів, написаних разом з деякими сценаріями, наразі належать, серед іншого, збірка оповідань, дорожні замітки «Катманду» (1996) і «Тибет зовсім не далеко» (2001), а також роман «Покоління джинс. Втекти з СРСР» (2001). Документальний роман Турашвілі розповідає про захоплення рейсового літака групою грузинської молоді у 1984 році з метою втечі з СРСР. Молоді люди у своєму прагненні до свободи не обмежуються тим, що на знак протесту носять джинси, а, викравши літак, хочуть втілити свою мрію жити на Заході в реальність. Після невдалої спроби змінити курс літака і повернення в Тбілісі вони були засуджені Шеварднадзе до смерті. Турашвілі порушив, таким чином, десятирічне мовчання про цю подію. Книга була інсценована. Прем’єра вистави за культовим твором автора відбулася в травні 2001 року в Тбілісі. І після розпаду Радянського Союзу автор продовжує критично висловлюватися на адресу уряду. Так, наприклад, він висловився проти прискореної європеїзації та американізації Грузії, яка призвела б до необачного відсікання її тісних зв’язків з мусульманським світом, зокрема, з іранською і турецькою культурою. Ці зв’язки також можна знайти в його творах, наприклад, в дитячій книжці про грузинську принцесу Тамару, яка намагається знайти позитив в примусовому шлюбі з турецьким султаном.

За свої твори автор неодноразово нагороджений Національною літературною премією. Турашвілі живе в Тбілісі і працює викладачем сучасної літератури в університеті.

 

Бібліографія

 

The King of Woods, 2013
While Waiting for Dodo, 2012
The Third, 2011
American fairy Tales, 2011
If I were a footballer, 2011

Westflug, 2014
Jeansgeneration (Theaterstück), 2001
Tibet ist nicht weit, 2001
Katmandu, 1996
Merani, 1991