© Hartwig Klappert

© Hartwig Klappert

 

Еліот Вайнбергер  [ США ]

 

Еліот Уайнбергер народився в 1949 році в Нью-Йорку. Літературні критики захоплюються стилістичною витонченістю й інтелектуальною гостротою його есе, перекладених більш ніж на тридцять мов. У збірки «Kaskaden» (2003), «An Elemental Thing» (2007; пер. Істотне) і «Oranges & Peanuts for Sale» (2009; Продаються апельсини й арахіс) увійшли його есе, що поєднують документальну техніку з літературною естетикою.

Уайнбергер оригінально відображає сучасність за допомогою фрагментів з тисячолітньої історії природи, культури та літератури. У своїх політичних коментарях Уайнбергер виступив з критикою зовнішньої політики США за Джорджа Буша молодшого. Його вірш у прозі «What I Heard about Iraq» (2005; пер. Що я чув про Ірак) став інтернет-явищем, що викликало великий інтерес, і за підтримки Міжнародного літературного фестивалю в Берліні «ilb» був представлений на Всесвітніх літературних читаннях. Інші політичні твори увійшли до збірки «What Happened Here: Bush Chronicles» (2005; пер. Що тут сталося: хроніки Буша). Уайнбергер — основний перекладач мексиканського Нобелівського лауреата Октавіо Паса. Крім того, він переклав англійською мовою тексти таких латиноамериканських письменників, як Вісенте Уїдобро, Ксав’єра Вільяурутія і Сесілії Вікуньї. Він також виступає за визнання на Заході китайської поезії. У книзі «19 Ways of Looking at Wang Wei» (1987; пер. 19 способів поглянути на Ван Вея) письменник порівняв 19 різних перекладів вірша епохи династії Тан. Уайнбергер — перекладач поета у вигнанні Бей Дао й видавець книги «The New Directions Anthology of Classical Chinese Poetry» (2003), а також низки книг про Китай під назвою «Calligrams». Він є видавцем збірок «American Poetry Since 1950: Innovators & Outsiders» (1993), «World Beat: International Poetry from New Directions» (2006) і нещодавно «Elsewhere» (2014) — антології сучасної лірики, написаної далеко від батьківщини. Тексти книги «The Wall, the City, and the World» (пер. Стіна, місто і світ),опублікованої в тому ж році, аналізують народження і загибель цивілізацій. За формою їх можна охарактеризувати як щось середнє між есе й поезією. Уайнбергер співпрацює також з представниками мистецтва, як наприклад, з маорійським художником Шейном Коттоном і режисером Робертом Гарднером, а разом з Лідією Девіс написав диптих «Two American Scenes» (2013; пер. Дві американські сцени), натхненний літературою 19-го століття.

Регулярно пише для міжнародних видань, як наприклад, «London Review of Books» і «Lettre International». Опублікована ним книга Хорхе Луїса Борхеса «Selected Non-Fiction» відзначена Національною книжковою премією товариства літературних критиків. Уайнбергер — єдиний американський автор, який отримав Орден Ацтекського Орла від мексиканського уряду. Живе в Нью-Йорку.

 

Бібліографія

 

 

An Elemental Thing [Річ елементарна]

New Directions

Нью-Йорк, 2007

 

Oranges and Peanuts for Sale [Апельсини та арахіс на продаж]

New Directions

Нью-Йорк, 2009

 

Wildlife [Дика природа]

Giramondo

Сідней, 2012

 

The Wall, the City, and the World [Стіна, місто та світ]

Readux

Берлін, 2014

 

The Ghosts of Birds [Духи птахів]

New Directions

Нью-Йорк, 2016

 

Angels & Saints [Ангели та святі]

New Directions

Нью-Йорк, 2020

 

Bibliography

An Elemental Thing

New Directions

New York, 2007

 

Oranges and Peanuts for Sale

New Directions

New York, 2009

 

Wildlife

Giramondo

Sydney, 2012

 

The Wall, the City, and the World

Readux

Berlin, 2014

 

The Ghosts of Birds

New Directions

New York, 2016

 

Angels & Saints

New Directions

New York, 2020