© Tania Ruda

© Tania Ruda

 

 

Ірина Цілик  [ Україна ]

Кінорежисерка, поетеса та письменниця Ірина Цілик народилася 1982 року в Києві. У 2004 році закінчила Київський університет театру, кіно і телебачення, працювала режисером та другим режисером (2nd-Unit). Зняла три короткометражні фільми: „Вдосвіта“ (2008), „Помин“ (2012) та „Дім“ (2016).

Ірина Цілик опублікувала поетичну збірку „Ці“ (2007), роман „Післявчора“ (2008), численні збірки оповідань та дві книги для дітей. Її проза відзначається лаконічністю, влучністю слова та кінематографічною перспективою. Головні герої, як, наприклад, у творі „Червоні на чорному сліди“, – це непомітні жителі Києва: діти, пенсіонери, люди з інвалідністю, вуличні продавці. Історії можуть здаватися доволі гіркими, адже життя головних героїв минає серед похмурих декорацій. Ніна, героїня одного з оповідань, змушена, незважаючи на розлучення, ділити житло зі своїм колишнім чоловіком. І ось вона запаковує їжу для сина, який проводить свій день народження у виправній колонії. В іншій історії медсестра піклується про молодого хлопця, чиї багатообіцяючі перспективи були враз зруйновані невиліковною хворобою, і який сприймає світ лише через камеру, прилаштовану до вікна. Двох людей різного віку поєднує несподівана дружба, що змушує молодого героя подивитися на життя зовсім з іншого боку. Драматичними є оповідання про дітей. Так, в одному з текстів йдеться про дівчину-сироту, котра мусить у метро продавати всілякий крам, через що її однолітки, сусіди та однокласники з неї знущаються.

Разом зі своїм чоловіком Артемом Чехом Цілик видала англомовний довідник „Awesome Ukraine“.

Ірина Цілик здобула багато літературних нагород, серед яких перше місце у конкурсі „Коронація слова“ в категорії „Тексти пісень, любовна лірика“, премія українського літературного фестивалю „Молоде вино“ (у 1999 та 2001 роках відповідно), Гран-прі та приз глядацьких симпатій літературного фестивалю Підкова Пегаса. Деякі з її віршів та коротких оповідань перекладено англійською, німецькою, польською, литовською та чеською мовами і презентовано на міжнародних літературних фестивалях.

Ірина Цілик  пише пісні для українських співаків та музичних гуртів: ТЕЛЬНЮК: Сестри та Kozak System.

Нещодавно дебютувала як акторка у художньому фільмі Олени Дем‘яненко „Моя бабуся Фані Каплан“ (2016) про жінку, що вчинила замах на Леніна.

Мешкає в Києві.

 

Бібліографія

 

Ці

Видавництво: Факт

Київ, 2007

Червоні на чорному сліди

Видавництво: Комора

Київ, 2015

МІСТОрія однієї дружби

Видавництво Старого Лева

Львів, 2016