© Johannes Kauper

© Johannes Kauper



Ян Конеффке [ Німеччина ]

Ян Конеффке народився 1960 року в Дармштадті. Його дитинство минуло у місті Гравенбрух (Ной-Ізенбург, Гессен) та у місті Брауншвейг. З 1981 по 1987 роки він вивчав германістику та філософію у Вільному університеті Берліна. Свою магістерську роботу Конеффке присвятив творчості Едуарда Мьоріке.

Літературний дебют Конеффке відбувся у 1988 році з публікацією прозового твору „Vor der Premiere“ („Перед прем‘єрою“), назва якого натякає на те, що після присудження йому поетичної премії «Leonce und Lena Preis“ в 1987 році критики в якості дебюту очікували не прозу, а поезію. В цій новелі йдеться про актора, який мав грати роль горбаня в театральній виставі, й незадовго до прем’єри в нього виріс справжній горб. Через рік Конеффке публікує поетичну збірку „Gelbes Dienstrad wie es hoch durch die Luft schoß“ („Жовтий велосипед, що злетів високо у небо“) (1989 р.). В динамічних рядках своєї поезії автор за допомогою неперевершеної образної мови з іронією обігрує значення архаїчних термінів живопису. У 1995 році Конеффке отримав грант Villa Massimo Німецької академії, а потім прожив сім років у Римі, де працював у галузі літературно-художньої журналістики для різних періодичних видань та на радіо.

Збірка прозових мініатюр „Gulliver in Bulgarien“ („Гулівер у Болгарії“) (1999) передає враження письменника від перебування в Пловдиві та Софії. В його романі „Paul Schatz im Uhrenkasten“ („Пауль Шатц у скринці для  годинника“) (2000), що був визнаний одним з найкращих творів року (за версією критиків телерадіокомпанії Südwestrundfunk), події розгортаються в берлінському районі Шойненфіртель в епоху націонал-соціалізму й після війни. Автор у незвичній, казковій манері оповідає історію виживання дитини, батько якої був єврем. Завдяки по-дитячому наївній перспективі роман набуває гротескної форми й ілюструє жахливість дорослого світу. Із захопленням зустріли критики й новий роман Конеффке „Die sieben Leben des Felix Kannmacher“ („Сім життів Фелікса Каннмахера“) (2011), другу частину його сімейної саги, що була 2008 року розпочата твором „Eine nie vergessene Geschichte“ („Історія, яку не забути“). У мелодійному тоні, віртуозно володіючи словом, автор розповідає авантюрну історію часів диктатури й «показує абсурдні та непередбачувані розвороти європейської історії» (Falter). Остання частина трилогії, роман „Ein Sonntagskind“ („Дитина неділі“) (2015), була у 2016 році удостоєна премії ім. Уве-Джонсона (Uwe-Johnson-Preis). Конеффке описує життєвий шлях професора філософії Конрада Каннмахера від його солдатського життя наприкінці війни до 90-х років, розгортаючи перед читачем панораму західноєвропейської післявоєнної історії.

Ян Конеффке також є відомим автором літератури для дітей та підлітків. Популярність серед юних читачів він здобув завдяки ілюстрованому виданню „Die Schlittenfahrt“ (2005) і книгам „Die Sache mit Zwille“ (2008) та „Trippeltrappeltreppe“ (2009). Він також пише травелоги про Італію та Румунію,  перекладає з італійської та румунської мов. З 2004 по 2007 роки Конеффке входив до видавничої групи журналу Wespennest, де згодом працював редактором. Він був членом жюрі багатьох літературних конкурсів. Сьогодні Конеффке живе поперемінно у Відні та у Бухаресті.

 

Бібліографія

 

Gelbes Dienstrad wie es hoch durch die Luft schoß

Видавництво: Frankfurter Verlagsanstalt

Франкфурт-на-Майні, 1989

Paul Schatz im Uhrenkasten

Видавництво: DuMont

Кельн, 2000

Was rauchte ich Schwaden zum Mond

Видавництво: DuMont

Кельн, 2001

Abschiedsnovelle

Видавництво: DuMont

Кельн, 2006

Eine nie vergessene Geschichte

Видавництво: DuMont

Кельн, 2008

Die Sache mit Zwille

Видавництво: Hanser

Мюнхен, 2008

Trippeltrappeltreppe
Gedichte für Kinder

Видавництво: Boje

Кельн, 2009

Die sieben Leben des Felix Kannmacher

Видавництво: DuMont

Кельн, 2011

Ein Sonntagskind

Видавництво: Galiani

Берлін, 2015