© Hartwig Klappert

© Hartwig KlappertДженіфер Клемент  [ США/ Мексика ]

Дженіфер Клемент народилася 1960 року в м. Гринвіч (штат Коннектикут, США). Її дитинство та юність минули у Мехіко. Клемент вивчала літературознавство та антропологію у Нью-Йоркському університеті, а також французьку літературу в Парижі. Згодом здобула також диплом магістра в університеті Південного Мейнланду (м. Портланд).

Визнання прийшло до Клемент після публікації біографічного твору „Widow Basquiat“ (2000), що спирається на спогади та тексти Сюзанни Маллоук, коханої жінки легендарного американського художника-неоекспресіоніста Жан-Мішеля Баскія. Окрім трансжанрових романів, таких як „A True Story Based on Lies“ (2001) та „The Poison that Fascinates“ (2008), Клемент пише поезію та публікує поетичні збірки. Впродовж десяти років вона збирала матеріали для твору „Prayers for the Stolen“ (2014), котрий був водночас опублікований у 20 країнах світу. Сотні інтерв‘ю з дівчатами та жінками мексиканської провінції були скомпільовані й вмонтовані у фіктивний сюжет багатопланового роману, в якому йдеться про торгівлю людьми, організовану мексиканськими наркокартелями. Вже на перших сторінках роману приведена оповідь Ладиді Гарсія про те, як її мати через страх, що дочку викрадуть, вдавала з неї хлопця, переховувала у земляній ямі й навіть навмисно намагалася спотворити їй обличчя. Як показує статистика вбивств у місті Сьюдад Хуарес, жінок, які силоміць задіяні у проституції чи торгівлі наркотиками, почасти просто вбивають. Інші ж потрапляють до сумновідомої мексиканської в‘язниці Св. Марти, що, за словам головної героїні, „є найбільшим салоном краси“. Жінкам, котрі були викрадені з метою сексуальної експлуатації, авторка надає відчайдушного й, не в останню чергу, поетичного голосу. Роман „Prayers for the Stolen“ був відзначений численними преміями, серед яких Гран-прі Lectrices Lycéennes журналу ELLE у 2015 році, а також літературна премія ім. Сари Каррі. Крім того, цей роман неодноразово потрапляв на перші позиції списку Best Book of the Year, зокрема, за версією The Irish Times.

Інші прозові тексти авторки публікувалися у таких антологіях як The Times, Poetry London, The Nation, The American Poetry Review, National Geographic та Akzente. 2001 року Клемент отримала премію Canongate Prize for New Writing, а  2004 року – стипендію Ґете-Інституту та Літературного Колоквіуму Берлін (LCB) на творчу резиденцію у Берліні. У 2007/2008 роках вона стала стипендіаткою творчої майстерні у Нью-Гемпширі. Разом із сестрою Барбарою Сіблей, письменниця в 1997 році заснувала Тиждень поезії у Сан-Мігелі (San Miguel Poetry Week). З 2000-го року вона є членом мексиканської спілки митців Sistema Nacional de Creadores de Arte. З 2009 року Клемент також очолює мексиканський відділ міжнародного ПЕН-клубу (PEN International). Письменниця живе та працює у Мехіко.

 

Бібліографія

 

A True Story Based on Lies/ Правдива історія, заснована на брехні

Видавництво: Payback Press/Canongate

Едінбург, 2001

The Poison that Fascinates/ Отрута, що заворожує

Видавництво: Canongate

Едінбург, 2008

New and Selected Poems/ Нові та вибрані вірші

Видавництво: Shearsman

Брістоль, 2008

Widow Basquiat/ Вдова Баскія

[Переглянуте видання]

Бродвей

Нью-Йорк, 2014

Gebete für die Vermissten/ Молитви про зниклих

Видавництво: Suhrkamp

Берлін, 2014

[Перекл. нім.: Ніколай фон Шведер-Шрайнер]

www.jennifer-clement.com