© Peter-Andreas HassiepenМіхаель Крюгер  [ Німеччина ]

Міхаель Крюгер народився 1943 року у Віттгендорфі, в окрузі Цайцу. Дитинство та юність минули в Берліні. Після школи він розпочав виробниче навчання на продавця видавничої книгарні та був вільним слухачем на філософському факультеті Берлінського університету. З 1962 року працював у лондонській книгарні. 1969 року отримав місце редактора у видавництві Carl Hanser Verlag, де очолив відділ художньої літератури. У 1995 році Міхаель Крюгер став виконавчим директором цього видавництва. Серед авторів, яких він видавав німецькою мовою, були Умберто Еко, Геннінг Манкелль, Пер Улоф Енквіст, Орхан Памук. Багато перекладав сам.

Власну літературну біографію Крюгер розпочав поезією; перші вірші з‘явились  1972 року,  перша поетична збірка „Reginapoly“ вийшла 1976-го, а за збірку „Die Dronte“ у 1985 році отримав премію Петера Хухеля. Поезія Крюгера вирізняється оригінальною ліричною мовою та багатством поетичних образів. У текстах йдеться про прості речі. Проникливий погляд поета зосереджується на явищах природи й подіях буденного життя, торкається прихованої сутності речей і дозволяє розкрити їх справжній зміст. Перед читачем постає «простий світ, що воліє бути сприйнятим у його надзвичайності, по інший бік понять, які лише деформують уявлення про нього». Так визначає видавництво Suhrkamp Verlag тематичну сутність поезії Крюгера. Домінуюча перспектива ліричного героя, що блукає світом, часом, перехрещується з перспективою його дзеркального відображення, тіні, тобто «альтер его» поета.

У 1984  році Крюгер опублікував свою першу прозову збірку „Was tun? Eine altmodische Geschichte“ („Що робити? Старомодна історія“). 1990 року вийшла його новела про письменницьке фіаско „Das Ende des Romans“ („Кінець роману“). Вже через рік побачив світ його перший роман „Der Mann im Turm“ („Чоловік на башті“). Твір „Himmelfarb“ („Колір неба“) (1993) був відзначений літературною премією Prix Medicis. Нещодавно з‘явився новий роман „Das Irrenhaus“ („Будинок божевільних“) (2016), в якому йдеться про письменника, що винаймає будинок, конструює собі нове життя, та згодом починає втрачати контроль над ситуацією.

Книги Крюгера перекладені п‘ятнадцятьма мовами й відзначені численними преміями, серед яких премія Мьоріке (2006), премія ім. Й. Брайтбаха (2010), премія Лондонського книжкового ярмарку (LBF) «За життєве досягнення» (2013) та  літературна премія ім. Й. Айхендорфа (2017). Він отримав звання почесного доктора наук університетів Білефельда і Тюбінгена, статус почесного громадянина Мюнхена («За внесок у видавничу діяльність») та був удостоєний Великого хреста першого ступеня «За заслуги перед ФРН».

1973 року Міхаель Крюгер став співзасновником першої кооперативної книгарні. З 1981 року він видає літературний журнал Akzente, що є своєрідним форумом сучасної літератури. 2013 року він очолив Баварську Академію мистецтв. У 2015 році був куратором Кельнського літературного фестивалю „Poetica“. Мешкає у Мюнхені.

Бібліографія

 

Das Ende des Romans/ Кінець роману

Видавництво: Residenz

Зальцбург, 1990

Literatur als Lebensmittel/ Література як продукт

Видавництво: Sanssouci

Мюнхен, 2008

Ins Reine/ Інс Райне

Видавництво: Suhrkamp

Берлін, 2010

Umstellung der Zeit/ Зміна часу

Видавництво: Suhrkamp

Берлін, 2013

Das Irrenhaus/ Будинок божевільних

Видавництво: Haymon

Інсбрук, 2016