© Anastasiia Aboliesheva

© Anastasiia AbolieshevaМирослав Лаюк  [ Україна ]

Мирослав Лаюк народився 1990 року в селі Смодна Івано-Франківської області. Вивчав літературознавство, історію літератури й компаративістику в Києво-Могилянській академії, де зараз пише дисертацію.

У 2008 році була опублікована його перша поетична збірка „Cамому стати світом“. У 2013 виходить „Осоте!“, зібрання думок та ідей, які конденсуються в поетичні тексти, у постійний діалог між ліричним героєм та осотом, бур’яном, який росте всюди, і який важко викоренити. Цей незвичайний діалог дає неповні відповіді на всі можливі питання. Читач отримує уявлення про внутрішній світ ліричного героя, що мандрує через Карпатський край, через ліси і степи, зустрічає на своєму шляху птахів та інших тварин, рідше людей, і шукає свою мету в житті. «У моїй голові йде світова війна” – так формулює Лаюк своє сприйняття дійсності. Поет порушує проблему можливостей поетичної мови в стилі Федора Тютчева: „Думка висловлена – це брехня“. Він розглядає різні концепції буддистської філософії й вдається до теорії Людвіга Вітгенштейна. Таким чином поезії в цій збірці, де віртуозно використовується техніка «білого» вірша, присвячені творчості, шляху митця та його невпевненості.

2015 року вийшла третя поетична збірка – „Метрофобія“. А 2016-го Лаюк дебютував як прозаїк із романом „Баборня“. Героїня цього гротескно-сатиричного твору – немолода вчителька біології Марія Семенко, котра підсумовує власне життя. «Ретельний мальовничий аналіз гнилого й садистичного покоління, яке виховало теперішні покоління, любовно передавши їм свою гнилість і паскудство» — так визначив ідею роману український письменник Тарас Прохасько.

Поезію Лаюка перекладено англійською, німецькою, російською, чеською, польською, іспанською, вірменською, азербайджанською, литовською та білоруською мовами. Він отримав численні літературні премії, серед яких премія літературно конкурсу видавництва «Смолоскип» (2012) у категорії «Лірика», премія видавництва «ЛітАкцент» (2014) за найкращу поетичну збірку, а також премія Фундації Ковалевих (2015). Його роман потрапив у «короткий список» премії «Книга року BBC 2016».

Автор живе у Києві.

 

Бібіліографія

 

Самому стати світом

Київ/Косів, 2008

Осоте!

Видавництво: Смолоскип

Київ, 2013

Метрофобія

Видавництво Старого Лева

Львів, 2015

Барбоня

Видавництво Старого Лева

Львів, 2016