Паата Шамугія  [ Грузiя ]

Паата Шамугія народився 1983 року в Абхазії (Грузія). Вивчав філологію у Тбіліському державному університеті, а потім працював редактором у різних літературних видавництвах, газетах та журналах.

Шамугія є автором есеїв та поезії. Він опублікував сім збірок поетичних творів. Його ім’я стало відомим широкому колу читачів передусім завдяки поетичному твору „Anti-Tkaosani“ (2007). Заголовок містить гру слів і є алюзією на середньовічний епос „Витязь у тигровій шкурі“, що його грузинський поет Шота Руставелі написав у період з 1196 по 1207 роки на замовлення цариці Тамари Великої. У Грузії твір Шамугії викликав чимало суперечок: у пресі та на телебаченні протягом місяців велися дебати про те, наскільки нешанобливо можна поводитись у власній творчості з великими літературними доробками.

Ліричні тексти Шамугії нерідко написані в іронічному та провокативному стилі. „Паата Шамугія є квіткою, що виросла й квітне на смітнику пострадянської Грузії“, – так пише про нього літературний критик Тскхелі Шоколаді.

2010 року вийшла друга поетична збірка Advantage, яка також привернула до себе увагу багатьох, проте, на відміну від попередньої, схвально була оцінена читачами та критиками. За книгу „Akathistos“ (2011) Шамугія був удостоєний премії SABA, найважливішої літературної відзнаки у Грузії. Цю ж премію поет отримав через кілька років і за поетичну збірку „Schizosociety“ (2015), в якій  експериментує з мовою, шукає нові метафори та яскраві алегоричні образи. Паата Шамугія майстерно поєднує у своїй творчості трагічне та комічне. Його знання у сфері літератури та філософії знаходять відображення в поезії. „На якій сторінці не відкриєш текст Schizosociety, одразу ж впадає в око якась цитата – соціальне послання, слоган, девіз – це інтертекстуальність у найкращому сенсі слова; інноваційний, абсолютно незвичайний продукт, що виник на перехресті поетичної та математичної логіки“ – пише грузинський літературний критик та поет Шота Іаташвілі.

Поетичний доробок Паати Шамугії перекладено англійською, російською, французькою, турецькою та німецькою мовами. Німецькі переклади  опубліковано 2015 року в антології грузинської лірики „Ich aber will dem Kaukasos zu …“

З 2011 року Паата Шамугія, якого аналітично-культурне видання Hot Chocolate у 2012 році обрало „Людиною року“, є членом та інтернет-редактором грузинського ПЕН-клубу. Він також працює редактором та критиком у журналі „Liberali“ та є головним редактором мистецького порталу demo.ge. Мешкає у Тбілісі.

 

Бібліографія

 

Anti-Tkaosani

Видавництво: Nekeri

Тбілісі, 2007

Advantage

Видавництво: Diogene

Тбілісі, 2010

Akathistos

Видавництво: Siesta

Тбілісі, 2011

Schizosociety

Видавництво: Intelekti

Тбілісі, 2014