© Hartwig Klappert

© Hartwig Klappert

 

Варуян Восганян  [ Румунія ]

Варужан Восканян народився в 1958 році в м Крайова, Румунія. У 1998 році захистив дисертацію в галузі економічних наук в Бухарестському університеті, раніше навчався в Економічній академії. Як неоліберальний політик, представляв у 1990–1996 рр. об’єднання вірмен в Румунії в Палаті представників, з 1996 року — член Сенату. Після того, як уже в 2007–2008 роках обіймав посаду міністра економіки, з 2012 по 2013 рік — міністр торгівлі та промисловості уряду Румунії.

На додаток до публікацій в сфері економіки і політики — наприклад, «Contradicțiile tranziției la o economie de piață ” (1994; пер. Суперечності в умовах переходу до ринкової економіки), „Reforma piețelor financiare din România“ (1999; пер. Реформа фінансових ринків в Румунії), „Dreapta Românească. Traditie şi Modernitate“ (2001; пер. Права в Румунії Традиції і сучасність) — Восканян написав також численні есе та літературні тексти. Опублікував збірки віршів „Şamanul Albastru“ (1994; пер. Синій шаман), „Ochiul cel alb al reginei“ (2001; пер. Світлий погляд королеви) і „Iisus cu o mie de brațe“ (2004; пер. Ісус і тисяча бідняків), а також збірки оповідань „Statuia Comandorului“ (1994; пер. Статуя командора) і „Jocul celor o suta de Frunze si alte povestiri“ (2013; пер. Гра ста аркушів). За межами Румунії Восканян став відомим завдяки перекладеному, зокрема, на італійську, іспанську, шведську та німецьку мови роману „Cartea șoaptelor“ (2009; „Книга Шепоту“). Оскільки його предки пережили геноцид вірмен у часи Османської імперії, ця книга є своєрідною сімейною хронікою, яка описує, як протягом кількох поколінь в румунському місті Фокшани перетнулися шляхи численних реальних, а також вигаданих персонажів. Всі відгуки про роман підкреслюють здатність автора при викритті частково забуті злодіяння — від масових вбивств у Трапезунді до організованої Радянським Союзом репатріації тисяч вірменів — писати зворушливо і одночасно з гумором. Газета „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ також високо оцінила поетичну виразність взаємопереплетених історій, які завдяки лаконічності уникають небезпеки сентиментального погляду, і назвала роман „книгою століття“, яка увійде в історію літератури.

На додаток до своєї політичної роботи Восканян не тільки є членом румунської Асоціації гумористів, але і з 2005 року обіймає посаду віце-президента Союзу румунських письменників.

 

Бібліографія

 

Șamanul Albastru [Блакитний шаман]

Editura Ararat

Бухарест, 1994

 

Statuia Comandorului [Статуя Командора]

Editura Ararat

Бухарест, 1994

 

Iisus cu o mie de brațe [Ісус з тисячею рук]

Editura Dacia

Клуж-Напока, 2004

 

Cartea șoaptelor [Книга шепотів]

Editura Polirom

Ясі, 2009

 

Cartea poemelor mele nescrise [Книга моїх неписаних віршів]

Editura Cartea Românească

Бухарест, 2015