© private

© private

 

Юрій Винничук  [ Україна ]

Український письменник і журналіст Юрій Винничук народився 1952 року в Станіславі (нині Івано-Франківськ). З 1969 по 1973 рік навчався в Івано-Франківському педагогічному інституті, а після закінчення викладав там українську мову і літературу. За радянських часів його тексти публікувалися лише у самвидаві. 1974 року переїхав до Львова, де з 1987 по 1991-ий керував естрадним театром, а з 1995 по 1998-ий був головним редактором львівської газети Гульвіса. Багато писав для газет Поступ і Post-Поступ.

З дев‘яностих років Винничук належить до найвизначніших голосів української літератури. У 2012 році побачив світ його роман „Танґо смерті“, що був відзначений багатьма преміями. Заголовок є алюзією на вірш поета Пауля Целана „Фуга смерті“. У своєму історичному епосі Винничук розповідає історію багатокультурного Львова й показує життя багатьох поколінь. Читач спостерігає за долею чотирьох друзів – українця, поляка, німця та єврея, — юність яких припала на 30-ті роки XX cтоліття у Львові. Вони виживають у Другу світову війну, та коли одного дня у їх таємному схроні з‘являються агенти НКВД, друзі підривають гранату, обираючи смерть на противагу неволі. Виживає тільки один із них – єврей, який того вечора виконував на скрипці «Танґо смерті». У другій сюжетній лінії йдеться про науковця Яроша, який у 80-ті роки займався пошуком слідів стародавнього Львова – містичної цивілізації Арканум. Він натикається на таємницю загадкової мелодії «танґо смерті» й знайомиться з дев‘яносторічним євреєм Йосипом, тим самим, що вижив.

Роман показує українську національну культуру й демонструє антиросійську позицію: «його великий гнів спрямований проти нецивілізованих полчищ із Росії, які після Другої світової війни перетворили культурне місто Львів на сіру провінцію» (Ульріх M Шмід, газета NZZ). Цей роман у 2012 році був відзначений премією «Книга року ВВС».

Дія наступного роману „Аптекар“ (2015) розгортається в середині сімнадцятого сторіччя. Після навчання та військової служби у Венеції хірург Лукаш вирушає до Львова. Там його друг Мартин тримає власну аптеку. Дорогою Мартин гине й заповідає Лукашеві своє ім’я та аптеку. У Львові Лукаш-Мартин стає впливовою людиною, яку шанують і побоюються, доки одного дня він не вирішує здійснити розслідування смерті однієї повії. Роман поєднує в собі елементи фентезі, романтичної прози та детективного роману.

Твори Юрія Винничука для дорослих та дітей перекладені багатьма європейськими мовами. Письменник сам перекладає зі слов‘янських мов, а також з англійської та кельтської. Мешкає у Львові.

 

Бібліографія

 

Спалах

Видавництво: Радянський письменник

Київ, 1990

Діви ночі

Видавництво: Піраміда

Львів, 1992 й надалі

Житіє гаремноє

Видавництво: Піраміда

Львів, 1996

Легенди Львова

Видавництво: Сполом

Львів, 1999 й надалі

Вікна застиглого часу

Видавництво: Класика

Львів, 2000

Мальва Ланда

Видавництво: Піраміда

Львів, 2002

Місце для дракона

Видавництво: Піраміда

Львів, 2002

Весняні ігри в осінніх садах

Видавництво: Піраміда

Львів, 2005

Танґо смерті

Видавництво: Фоліо

Харків, 2012

Нім.: Im Schatten der Mohnblüte

Видавництво: Haymon

Іннсбрук, 2014

[Перекл. нім.: Олександр Кратохвіл]

Аптекар

Видавництво: Фоліо

Харків, 2015

Цензор снів

Видавництво: Фоліо

Київ, 2016

[/ezcol_1third]