© Ali Gandtschi

© Ali Gandtschi

 

Ів Греве  [ Франція ]

Ів Греве народився 1961 року в Парижі й виріс у Вітрі-сюр-Сені. З підліткового віку писав скетчі й театральні п’єси. Здобувши освіту вчителя в місті Мелюн, він на два роки поїхав до Анкари, після чого працював учителем у передмісті Парижа.

Греве надсилав свої рукописи до багатьох паризьких видавництв, аж доки, врешті-решт, не була опублікована його дебютна книга «Моя перша роль» (2004). У ній він зворушливо змальовує історію десятилітньої дівчинки Естер, яка перебуває якраз на стадії початкового статевого дозрівання. Її будні відтворено напрочуд гармонійно. Здійснити прорив – не лише у Франції – Греве вдається завдяки антиутопії «Мето». Це трилогія, що складається з «Мето. Книга 1. Дім» (2008, 2012), «Мето. Книга 2. Острів» (2009, 2012) та «Мето. Книга 3. Світ» (2010, 2012). У першій частині молодий Мето пробує змінити своє життя в будинку із заґратованими вікнами та дверима. Він живе там разом з іншими шістдесятьма трьома хлопчаками під цілодобовим наглядом і не може поставити жодних запитань. Звідки він родом і що з ним буде – нічого цього він не знає. Отож, він починає бунтувати, шукаючи свободу й протестуючи проти системи. Друга та третя частини трилогії – це продовження напруженої розповіді про Мето та його повстання. У кожній із книг трилогії «Мето» Греве порушує питання, що є найважливішим для кожного підлітка: у якому світі він хотів би жити? Суспільство у світі «Мето» сповнене насилля, гніту, безправ’я. Індивідуальність тут – неприйнятна, а спротив жорстоко карають. Та все-таки історія залишає надію: спротив має сенс. Те, як Греве літературно інсценізує свою трилогію, так само вражає. Його продуманий і подекуди надзвичайно жорстокий сценарій із чудово відпрацьованою драматургією захоплює з початкових рядків першої частини до фінальних рядків третьої. Останні романи Греве, що вийшли у Франції, – «Нокс. Знизу» (2012) й «Нокс. В іншому місці» (2013), – так само, як і книги «Мето», мають дистопічний характер. Крім того, в автора вийшли дві ілюстровані дитячі книги про хлопчика на ім’я Анрі, який має дар телепатично спілкуватися з іншими людьми, а також молодіжна книга «U4: Koridwen» (2015).

Перша частина трилогії «Мето» у 2008 році отримала премію Там-Там / Я читаю на книжковому салоні для юнацтва в Монтреї, а в 2012 році – премію Книга місяця Німецької академії дитячої та юнацької літератури й місячну премію Luchs від «Die Zeit» та Radio Bremen. У 2013 році Греве був номінований на Німецьку молодіжну літературну премію. На сьогодні трилогію «Мето» перекладено вісьмома мовами. Ів Греве живе в Лоні, що на схід від Парижа.

 

Бібліографія


Nox – Anderswo, 2015
Nox – Unten, 2015
Méto – Das Haus, 2012