© Alan Kaufman

 

Юлія Кісіна  [ Україна ]

 

Юлія Кісіна народилася 1966 року в столиці України – Києві. Жила в Москві, навчалася на сценарному факультеті тамтешнього Всеросійського державного інституту кінематографії. У 1990-му перебралася до Німеччини, де навчалася в Мюнхенській академії мистецтв.

Кісіна належить до кола московських концептуалістів. Її називають однією з найпопулярніших авторок російської авангардної літератури. Впродовж 1980–1990 років вона регулярно публікувалася у двох поважних інтелектуальних часописах – московському «Obscuri viri» й петербурзькому «Митином журнале». Її перша книга «Політ голубки над брудом фобії» (1992), попри невеликий наклад, стала культовою завдяки самвидавчому руху. Лірика та проза Кісіної виходила в численних часописах й антологіях, зокрема в антології, яку перекладали найбільше – «Російські квіти зла» (1997). Першу збірку оповідань Кісіної німецькою мовою було опубліковано у 2005 році під назвою «Тарантіно відпочиває». У цьому ж таки році вийшла дитяча книга авторки «Мілін і магічний олівець». Її стилю притаманний вигадливий гумор і пильна спостережливість. Однією з провідних тем у творах авторки є так званий “дискомфорт у культурі”. Незважаючи на інтертекстуальні експерименти зі словом та сюжетом, письменниця лишається неперевершеною оповідачкою. В “автофікційному” романі Кісіної «Весна на Місяці» (2013) ідеться про її київське дитинство в 1970 роках, а саме про трагічні події, що виникають на межі між сюрреалістичним світосприйняттям і бюрократичним свавіллям. Автобіографічне забарвлення має й опублікований у 2016 році роман «Московські роки Елефантіни». Його головний герой у пошуках справжньої поезії вирушає до Москви, щоб пізнати всі глибини мистецького андеграунду.

Юлія Кісіна відома також як художниця. У 1990 роках вона присвятила себе концептуальній фотографії та перформансам. Зокрема, вона провела отару овець приміщенням Музею сучасного мистецтва у Франкфурті-на-Майні, у 2003 році зорганізувала масштабну акцію в одній із берлінських в’язниць, а також була серед кураторів фестивалю «Мистецтво і злочин» у берлінському Геббель-театрі. У 2006 році Кісіна заснувала «Клуб мертвих художників», що провів спіритичні сеанси з Дюшаном і Малевичем у рамках проекту «Діалоги з класиками». Юлія Кісіна живе в Берліні та Нью-Йорку.

 

Бібліографія

 

Vergiss Tarantino, 2005

Milin und der Zauberstift, 2005

Dead Artists Society, 2010

Frühling auf dem Mond, 2013

Elephantinas Moskauer Jahre, 2016