Юлія Кісіна [ Україна ]

 

© Alan Kaufman

Guest 2016

 
Бібліографія

Vergiss Tarantino, 2005

Milin und der Zauberstift, 2005

Dead Artists Society, 2010

Frühling auf dem Mond, 2013

Elephantinas Moskauer Jahre, 2016

Біографія

Юлія Кісіна народилася 1966 року в столиці України – Києві. Жила в Москві, навчалася на сценарному факультеті тамтешнього Всеросійського державного інституту кінематографії. У 1990-му перебралася до Німеччини, де навчалася в Мюнхенській академії мистецтв.

Кісіна належить до кола московських концептуалістів. Її називають однією з найпопулярніших авторок російської авангардної літератури. Впродовж 1980–1990 років вона регулярно публікувалася у двох поважних інтелектуальних часописах – московському «Obscuri viri» й петербурзькому «Митином журнале». Її перша книга «Політ голубки над брудом фобії» (1992), попри невеликий наклад, стала культовою завдяки самвидавчому руху. Лірика та проза Кісіної виходила в численних часописах й антологіях, зокрема в антології, яку перекладали найбільше – «Російські квіти зла» (1997). Першу збірку оповідань Кісіної німецькою мовою було опубліковано у 2005 році під назвою «Тарантіно відпочиває». У цьому ж таки році вийшла дитяча книга авторки «Мілін і магічний олівець». Її стилю притаманний вигадливий гумор і пильна спостережливість. Однією з провідних тем у творах авторки є так званий “дискомфорт у культурі”. Незважаючи на інтертекстуальні експерименти зі словом та сюжетом, письменниця лишається неперевершеною оповідачкою. В “автофікційному” романі Кісіної «Весна на Місяці» (2013) ідеться про її київське дитинство в 1970 роках, а саме про трагічні події, що виникають на межі між сюрреалістичним світосприйняттям і бюрократичним свавіллям. Автобіографічне забарвлення має й опублікований у 2016 році роман «Московські роки Елефантіни». Його головний герой у пошуках справжньої поезії вирушає до Москви, щоб пізнати всі глибини мистецького андеграунду.

Юлія Кісіна відома також як художниця. У 1990 роках вона присвятила себе концептуальній фотографії та перформансам. Зокрема, вона провела отару овець приміщенням Музею сучасного мистецтва у Франкфурті-на-Майні, у 2003 році зорганізувала масштабну акцію в одній із берлінських в’язниць, а також була серед кураторів фестивалю «Мистецтво і злочин» у берлінському Геббель-театрі. У 2006 році Кісіна заснувала «Клуб мертвих художників», що провів спіритичні сеанси з Дюшаном і Малевичем у рамках проекту «Діалоги з класиками». Юлія Кісіна живе в Берліні та Нью-Йорку.