© Selena Magnolia

Йогана Лієр [ Швейцарія ] 

Йоганна Лієр народилася в 1962 році у місті Кюснахт. Закінчивши навчання у школі ім. Рудольфа Штайнера, з 1984-го вивчала акторське мистецтво у Вищій музичній і театральній школі у Берні. У 2013-му отримала ступінь магістра у Вищій школі мистецтв у Цюриху.

Йоганна Лієр досить рано стала відомою завдяки своїй акторській діяльності в кіно і театрі, насамперед за роль доньки Беллі у фільмі Фреді Мюрера »Альпійський вогонь«. Згодом вона зайнялася літературою, стала редакторкою у тижневику »WoZ«, а з 1992-го почала публікувати збірки віршів. Головною темою її поезії є труднощі способу життя, який передбачає постійні переміщення у просторі, а також руйнація звичного порядку і непевність чи ж навіть і небезпека, яку це породжує. Її вірші з чітким ритмом і асоціативними образами вихоплюють миттєвості зі світу минулого, які на перший погляд видаються крихкими, але потім виявляються доволі стабільними.

П’єси Йоганни Лієр »Матеріали« (2005) і  »we always bang bang. sorry for that« (2007) було поставлено у Швейцарії. У 2016-му було опубліковано її перший роман »Принеси мені здобич із полювання«, що оповідає про сім’ю, яка намагається почати нове життя у Лаосі, в Нігерії, але членам родити це не вдається через брехню, яка наздоганяє їх із минулого. У центрі її найновішого автобіографічного роману »Як із вівці витікає молоко« (2019) — історія біженців зі Східної Швейцарії, поєднана з історією розвитку промисловості та міграції у ХІХ ст.

З 2007 року Йоганна Лієр викладає творче письмо у Вищій мистецькій школі у Люцерні, а в липні проводить Молодіжну літературну лабораторію в Цюриху. Вона здійснила цілу низку подорожей — до Нігерії, Чилі, України, Ізраїлю, Аргентини, Греції і Тунісу — під час яких збирала матеріали для публікацій. Із 2012-го по 2017-й Йоганна Лієр очолювала об’єднання організацій професійного культурного менеджменту і працівників ЗМІ у Швейцарії »Suisseculture«. Окрім того, вона бере активну участь у різноманітних культурних і політичних проектах, зокрема є активісткою гарячої лінії »Watch the Med Alarm Phone«. Ця організація бореться за безпечні і легальні шляхи втечі до Європи для біженців.

Вірші Йоганни Лієр публікувалися в різних часописах і антологіях. Вони перекладені перською, арабською, італійською, англійською, іспанською і болгарською мовами.

За літературну працю Йоганна Лієр здобула численні відзнаки, зокрема нагороду »Найкраща книга року міста Цюрих« і Літературну премію фундації Дінеманн. Її робота була підтримана стипендіями, зокрема у 2017 році вона працювала в австрійському Кремсі. Йоганна Лієр живе у Цюриху.

[https://pillowbook.ch]

Бібліографія

 

любов і смерть у зоопарку
Edition Poesiexpress
Цюрих, 1992

янголи приходять спереду
Edition Poesiexpress
Цюрих, 1994

Поетичний меморандум
Edition Poesiexpress
Цюрих, 1995

Вводьте вухо в оману, обманюйте.
Edition das fröhliche Wohnzimmer
Відень, 1999

любов до край видів
Edition das fröhliche Wohnzimmer
Відень, 2001

коли не буде троянди, не побачиш кущів
Edition Howeg
Цюрих, 2001

mass nights
Profuge Kunstprojekt
Цюрих, 2004

so what я думаю англійською so what
Babylon
Цюрих-Багдад, 2007

Принеси мені здобич із полювання
Offizin
Цюрих, 2016

Як із вівці витікає молоко
verlag die brotsuppe
Біль, 2019