© private

© private



Армін Сенсер  [ Швейцарiя ]

Швейцарський поет та письменник Армін Сенсер народився у 1964 в м. Біль. Він вивчав філософію, германістику та лінгвістику в Бернському університеті. В 1998 році переїхав у Берлін.

Його поетичні твори публікувалися в антологіях „Swiss Made. Junge Literatur aus der deutschsprachigen Schweiz“ (2001), „Natürlich die Schweizer!» (2002), а також в поетичній збірці „Großes Erwachen“ (1999). Дебютна збірка включає присвячення літературним наставникам: вірші пам‘яті Йосифа Бродського та Р. М. Рільке, лист до поета В. Х. Одена… Поет не підпорядковує свої твори чітким схемам ритму та рими – тексти написані в жанрі „ліричного ессеїзму“ (FAZ) й незмінно мають у своїй основі образ чи почуття: „Кожен вірш потребує певного занурення в чуттєвий досвід“. В наступній збірці „Jahrhundert der Ruhe“ (2003) зустрічаються ремінісценції з Овіда, Шиллера та Мандельштама. В поезії Сенсер відстежує найтонші імпульси власного світосприйняття, занурює ці спостереження в чуттєвість і, крім того, звертається до метафізичних сфер. Головним мотивом збірки „Kalte Kriege“ (2007) є сучасність. Сенсер не вдається до подробиць текучих подій, однак, його вірші про неспокійний початок 21. сторіччя, в умовах відсутності миру, є політично-точними й, водночас, ніби позбавленими часу. В романі „Shakespeare“ (2011), що написаний довгими римованими рядками, Сенсер зображує фіктивне життя великого англійського поета. У цій біографії, що лише частково спирається на відомі факти життя Шекспіра, на протязі 62 глав йдеться про дитинство й шкільне життя в Стретфорді, подружжя з Анною Хатевей, переїзд до Лондону й життя у нестатках. Сенсер показує фігуру поета, що розривається між марнотратними буднями у Лондоні й тихим, замріянним життям в колі сім’їi; в кінці він намагається дістатися істини у своїй сповіді: „Що/ є правдою? Коли нам не стає для того слів, щоб почуттям / надати змісту. Коли ми прагнемо словами передати, все те, що непотрібно взагалі. Що істинне тоді?“ В поетичній збірці „Liebesleben“ (2015) ліричне «я», окрім присвячень живописцю Караваджо, звернень до митця Воргола та стародавнього поета Вергілія, веде діалог із Данте Аліг‘єрі. В цьому ж році була опублікована збірка есе „Priester und Ironiker. Über Literatur“. В його творі „Sensus“ (2016) Сенсер розмірковує над природою поразки як найважливішої складової людського життя й описує процес повільного повернення після життєвої кризи.

Армін Сенсер також є перекладачем та драматургом. Його творчість відзначена численими нагородами та преміями, серед них Літературна премія Кантона Берн та Стипендія Х. Ц. Артмана у Зальцбурзі. Автор живе в Берліні.

 

Бібліографія

 

Großes Erwachen

Hanser

München, 1999

Jahrhundert der Ruhe

Hanser

München, 2003

Kalte Kriege

Hanser

München, 2007

Shakespeare

Hanser

München, 2011

Liebesleben

Hanser

München, 2015

Priester und Ironiker. Über Literatur

Klever

Wien, 2015

Kolumbianischer Tango. Eine Reise

Hanser

München, 2015

Sensus. Chronik des Scheiterns

Edition Korrespondenzen

Wien, 2016