Ілля Троянов [ Болгарiя/ Німеччина ]
Ілля Трояновнародився 1965 у Софії, Болгарії. В 1971 році його сім‘я мусила тікати через Югославію та Італію у Федеративну Республіку Німеччини, а через рік – до Найробі (Кенія), де Троянов (з перервою на три роки перебування в Німеччині) й виріс.
Після навчання в Мюнхені, він заснував видавництво Кирила та Мефодія, а потім видавництво Marino Verlag, що спеціалізувалося на африканській літературі.
З романом „Die Welt ist groß und Rettung lauert überall“ (1996) відбувся дебют письменника. В цій сімейній сазі, що містить автобіографічні елементи, з надзвичайним оповідальним задоволенням та використанням різноманітних регістрів розкривається головний мотив твору та задум автора: показати культурне різноманіття не як лихо й напасть, а як нормальне явище, шанс, та навіть подарунок долі. Троянов завжди піддає критичному погляду країну, де він народився, та ситуацію, що там склалася.
Після років досліджень у Болгарії, він опубліковав репортаж „Hundezeiten“ (1999), що згодом був перероблений, доповнений, й в 2006 році перевиданий під заголовком „Die fingierte Revolution“: провокаційне зведення рахунків зі старою номенклатурою, яка, під демократичними гаслами, перетворилася на нову олігархію..
В романі „Der Weltensammler“ (2006) головним героєм виступає британський офіцер колоніального корпусу, орієнталіст Річард Френсіс Бартон, що, майстерно перевтілюючись у різні ексцентричні образи, знайомиться з іншими культурами, релігіями та мовами, перекладає „Казки тисяча й однієї ночі“ та трактат Камасутри, інкогніто подорожує до Мекки та відправляється на пошуки джерел білого Нілу.
В 2009 році, разом із письменницею Юлі Цех (Juli Zeh), Троянов публікує ессе „Angriff auf die Freiheit“, в якому суворо критикує втручання держави у приватну сферу громадян. Його роман „EisTau“ (2011) присвячений роботі гляціолога Зено, а також величності, та, водночас, вразливості природи. В романі „Macht und Widerstand“ (2015) Троянов знову звертається до теми тиранічної влади в Болгарії. В романі йдеться про учасника групи опору, що потрапляє під приціл органів державної безпеки, а також про честолюбного офіцера. В романі простежуються числені біографічні факти, які Троянов збирав в архіві державної безпеки, а також в ході інтерв‘ю зі свідками подій. В творі „Meine Olympiade“ (2016) Троянов пише про власний досвід тренування у 80 спортивних дисциплінах літніх олімпійських ігр й доповнює власні спостереження фактами з історії культури та традицій різних видів спорту.
Твори Іллі Троянова здобули числені нагороди: Перемію ім. Адельберта фон Шамиссо, Премію Лейпцизького книжкового ярмарку, Берлінську літературну премію, Премію Карла Амері, а також Премію Генріха Белля (у 2017 році). Крім того, він працював в резиденції письменників в Майнці, прийняв запрошення на профессуру ім. Хайне Мюллера в Берліні, професуру ім. братів Грімм в Університеті Касселя, а також був доцентом з поетики в Тюбінгені. Троянов живе і працює у Відні.
Бібліографія
Die Welt ist groß und Rettung lauert überall
Hanser
München, 1996
Hundezeiten. Heimkehr in ein fremdes Land
Hanser
München, 1999
Die fingierte Revolution
dtv
München, 2006
Der Weltensammler
Hanser
München, 2006
EisTau
Hanser
München, 2011
Macht und Widerstand
S. Fischer
Frankfurt a. M., 2015
Meine Olympiade. Ein Amateur, vier Jahre, 80 Disziplinen
S. Fischer
Frankfurt a. M., 2016
Nach der Flucht
S. Fischer
Frankfurt a. M., 2017