© Yulia Berezovska-Chupa

© Yulia Berezovska-Chupa

 

 

Олексій Чупа  [ Україна ]

Олексій Чупа, письменник, поет, автор книг для дітей, народився 1986 року в Макіївці, третьому за величиною місті у промисловому регіоні Донбасу. Він вивчав філологію у Донецькому університеті, а також вчився на хіміка-технолога у Макіївці. Згодом працював машиністом на металургійному підприємстві.

Чупа є засновником донецького поетичного слему. Після перемоги в конкурсі «Ноосфера» у 2010 році він вважається одним з найважливіших представників сучасної поезії Донбасу. Поетичні тексти Чупи сповнені ніжності, нерідко відверто еротичні, а інколи й політичні. Через військові дії на сході України автор 2014 року переїхав до Львова, де почав публікувати прозові твори. У романі „Бомжі Донбасу“ (2014) йдеться про чотирьох макіївських безпритульних, які блукають містом у пошуках їжі й теплого сховища, ведуть боротьбу за виживання. «Ніхто нами не цікавиться, хіба що поліція, та й та тільки тим, щоб ми не траплялися їй на очі», – констатує один із головних героїв. І ось бездомним потрапляє до рук товстий  рукопис невідомого автора, який розповідає «справжню» історію України. На місці сьогоднішньої Макіївки було раніше величне місто, осередок України «справжньої»; воно було вщент зруйноване військами зі Львова та Москви. Один із бездомних спалює книгу, аби зігрітися, й символічно знищує історію України, бо не відає її справжньої цінності. Тож велику таємницю знають лише кілька безхатченків.

В тому ж році були опубліковані „Казки мого бомбосховища“ (2014), опис життя людей одного під’їзду чотириповерхового будинку, зведеного ще за сталінських часів. Оповідач починає з першого поверху й методично підіймається сходами до найвищого. Кожній квартирі дісталася своя новела чи оповідання.

Влучно й лаконічно показує Чупа соціальні структури й сімейні стосунки. В його фантастичному романі „Акваріум“ (2015) йдеться про вченого, який випадково розробив медичний препарат, що зменшує людей, а ще про хлопця, який так само випадково знайшов аудіокасету зі сповіддю цього вченого. Дві лінії оповіді — вчений і його слухач — згодом перетворюються на три, позаяк читач приєднується до спостережень за холоднокровною і жорстокою грою вченого. Несподівана розв’язка справляє сильне враження і дає важливий привід для роздумів про життя та провину кожного в тому, що відбувається.

Книги Чупи „Бомжі Донбасу“ та „10 слів про Вітчизну“ увійшли до «довгого списку» премії Книга року BBC 2014.  2015 року він став стипендіатом програми «Gaude Polonia»  та фіналістом літературної премії імені Джозефа Конрада. Мешкає у Львові.

 

Бібліографія

 

Бомжі Донбасу. Homo Profugos

Видавництво: Discursus

Брустурів, 2014

Казки мого бомбосховища

Видавництво: Клуб Сімейного Дозвілля

Харків, 2014

Акваріум

Видавництво: Vivat

Харків, 2015

Вишня i Я

Видавництво Старого Лева