Олена Герасим‘юк [ Україна ]
Олена Герасим’юк народилася 1991 року в Києві. Її родина походить із Карпатського регіону, який за радянських часів був осередком боротьби з більшовизмом. Після Другої світової війни всю родину було депортовано в Казахстан. Батько Олени, відомий український поет Василь Герасим’юк, з‘явився на світ у Караганді. Тільки після смерті Сталіна та XX з‘їзду КПРС сім‘я змогла повернутися на батьківщину.
Олена Герасим’юк вивчала у Києві українську літературу. Під час навчання в нічні зміни підробляла на складі книжкового магазину, де могла багато читати. Для студентки, в якої не вистачало стипендії, аби придбати книги, то був безцінний досвід.
Поезія Олени публікувалась у виданнях „Соняшник“, „Українська літературна газета“, „Літературна Україна“. Твори Герасим’юк, як і багатьох інших поетів її покоління, позначені почуттям національної самосвідомості. У своїх текстах авторка нерідко ставить під сумнів зв’язок між особистістю та зовнішнім світом: «Життя – це нескінченний матеріал для поезії». У 2014 році була опублікована перша поетична збірка Олени „Глухота“, де представлені майстерно скомпоновані, динамічні тексти, які на технічному рівні позначені вербальним лаконізмом. 2016 року на фестивалі «Порто-Франко ГогольFest», у підвальному приміщенні Івано-Франківського драматичного театру, був представлений перфоманс її поеми «Тюремна пісня». В цьому творі йдеться про бої в зоні АТО та про колишніх політичних в‘язнів.
Олена Герасим’юк отримала грант на перебування у письменницькій резиденції «Станіславський феномен». Це проект, у рамках якого журі обирає двох молодих авторів, котрі тимчасово оселяються в Івано-Франківську й працюють над своїми творами разом із наставниками, відомими українськими письменниками.
Герасим’юк стала лауреаткою одразу кількох престижних письменницьких премій, серед яких перша премія конкурсу ім. Леоніда Кисельова, Міжнародна українсько-російська премія ім. Олеся Гончара, а також друга премія літературного конкурсу «Смолоскип» у номінації «лірика».
У 2013 році Олена була номінована на грант президента України, проте на знак протесту проти режиму Януковича відмовилася від гранту.
Окремі її вірші перекладені англійською, литовською, грузинською, італійською, німецькою, сербською, польською, білоруською та російською мовами. Працює журналісткою для радіоканалу «Свобода». Разом із Денисом Поліщуком Герасим‘юк ініціювала проект «Розстрільний календар», що є унікальною хронікою політичних репресій в радянській Україні. Поетеса живе у Києві.
Бібліографія
Глухота
Смолоскип
Київ, 2014