© Lillian Birnbaum

© Lillian Birnbaum

 

Петер Штефан Юнгк [ США/ Австрія]

Петер Штефан Юнгк народився 1952 року в каліфорнійському місті Санта Моніка. Син єврейських емігрантів, він провів дитинство та юність у Відні, Західному Берліні та Зальцбурзі. Юнгк працював асистентом режисера в театрі Базеля, а також був асистентом при зніманні багатьох фільмів. Юнгк навчався в Американському інституті кінематографії в Лос-Анджелесі. 1977 року він працював у Парижі асистентом режисера у фільмі Петера Хандке „Die linkshändige Frau“. Наступного року вийшла його збірка коротких оповідань Stechpalmenwald. В 1979/80 роках Юнгк присвятив багато часу вивченню Тори в Єрусалимі. Там він написав свій перший роман „Rundgang“ (1981), в якому прогулянки містом надихають головного героя на роздуми про батьківщину й ідентичність.

В романах Юнгка порушуються теми ідентичності та індивідуальності. Його головні герої фігури неспокійні. Одні (як у романі „Tigor“, 1991) перебувають у пошуках покликання, інші ж із наснагою поринають у дослідження власного коріння, походження своєї особистості (як у творах „Die Unruhe der Stella Federspiel“, 1996 р. та „Die Erbschaft“, 1999 р.).

Роман „Der König von Amerika“ (2001) є напівфіктивною біографією Уолта Диснея; твір присвячений захопливій особистості харизматичного лідера могутнього концерну, чиї візіонерські концепції породили визначні твори. У 2013 році в Королівській опері Мадрида на базі цього роману композитор Філіп Гласс створив оперу „The Perfect American“.

2005 року був опублікований ще один роман Юнгка „Die Reise über den Hudson“, що містить автобіографічні елементи. В романі йдеться про пошуки самого себе та власного шляху. Головний герой страждає від надмірної опіки матері й авторитету батька і не може звільнитися від ролі сина.

В романі „Das elektrische Herz“ (2011) йдеться про кохання єврейського драматурга, що з юності страждає на хворобу серця, та кабільської дівчини-листоноші. У постійній розмові з власним серцем, не без іронічних акцентів, головний герой розповідає про свої амурні справи. За допомогою образної та реалістичної мови, котра магічним чином лине до самого серця, Юнгк створює багатогранні та неоднозначні портрети, плете насичену фактами текстову матерію і конструює захопливі сюжетні лінії. Так, біографічний портрет австрійського сценариста і поета Франца Верфельса (1987) був охарактеризований критиками як „перша по-справжньому ґрунтовна біографія, яку варто прочитати не тільки через це“ (FAZ).

У 2015 році Юнгк публікує роман „Die Dunkelkammern der Edith Tudor-Hart“. В контексті робітничого руху ХХ століття оповідається історія головної героїні (прабабусі Юнгка), котра була фотографом і радянською агенткою. За мотивами цього твору автор у 2016 році зняв документальний фільм „Auf Ediths Spuren“.

Юнгк також працює перекладачем, режисером і автором на радіо й телебаченні. 2001 року він отримав Премію Штефана Андреаса, а 2011-го – Літературну премію у Зальцбурзі. Нині автор живе у Парижі.

 

Бібліографія

 

Tigor/ Tiгор

Видавництво: S. Fischer

Франкфурт-на-Майні., 1991

Die Erbschaft/ Спадщина

Видавництво: List

Мюнхен, 1996

Der König von Amerika/ Король Америки

Видавництво: Klett-Cotta

Штутгарт, 2001

Die Reise über den Hudson/ Мандрівка через Гудзон

Видавництво: Klett-Cotta

Штутгарт, 2005

Die Dunkelkammern der Edith Tudor-Hart/ Камера-обскура Едіт Тудор-Харт

Видавництво: S. Fischer

Франкфурт-на-Майні, 2015

www.peterstephanjungk.com

www.trackingedith.com