Рафаель Кардосо  [ Бразилiя/ Німеччина ]

Рафаель Кардосо народився 1964 року в Ріо-де-Жанейро. Дитинство минуло в Сполучених Штатах. Він написав дисертацію з історії мистецтва в Інституті Курто в Лондоні й працював на посаді професора в Державному університеті Ріо-де-Жанейро, а також  в якості куратора у Пінакотеці штату Сан-Паулу, музеї Сомерсет Хаус і музеї де Арте до Ріо. Кардосо є автором багатьох публікацій, насамперед із теорії дизайну та історії мистецтва Бразилії, зокрема „Art and the Academy in the Nineteenth Century“/ „Мистецтво та академічний прийом“ (2000), „Uma introdução à história do design“/ „Вступ до історії дизайну“ (2008), „А arte brasiliera em 25 quadros“/ „Бразильське мистецтво в 25 кадрах“ (1790-1930)”  „Impresso no Brasil“/ „Надруковано в Бразилії” (2009) (Обрис історії графічного мистецтва на матеріалі колекції Національної бібліотеки Бразилії), „Design para um mundo complexo”/ „Дизайн для складного світу“ (2012) і каталогу “Do Valongo à Favela: Imaginário е Periferia”/ „Від валонго до фавели: уява та периферія“ (2015), присвяченого формам та історії репрезентації фавели в Бразилії.

Водночас Кардосо пише літературні тексти. Дебютував він із книгою „A Maneira Negra“/ „Чорне мистецтво“ (2000), що складається з однойменного роману і новели „Blecaute“/„Блекаут“. Обидва тексти генерують за допомогою опису нічних сцен, особистих втрат і занепаду міста темний образ Ріо-де-Жанейро і водночас являють собою сучасний літературний еквівалент меланхолійних фільмів нуар. У наступному романі „Controle Remoto“/ „Дистанційне керування“ (2002) йдеться про злочин, вчинений у пориві пристрасті. Вбивство телеведучої змінило за принципом ланцюгової реакції життя цілої родини. Кардосо використовує техніку колажу різних видів тексту (листи, щоденники, газетні вирізки), що розмиває будь-який кордон між реальністю та вигадкою; автор пильно вивчає феномен впливу ЗМІ на приватне життя. „Entre as mulheres“/ „Шістнадцять жінок“ (2007) –  роман, що складається з новел і створює поліфонічний портрет 16 жінок, їх мрій та пристрастей. Дія твору відбувається у Ріо-де-Жанейро, в центрі та передмістях, від фавел до пляжів Копакабани. Наступна книга Кардосо, „O Remanescente“/ „Заповіт шовкопряда“ (2016) є результатом вивчення історії своєї родини. В романі йдеться про долю прадіда Кардосо, Хьюго Саймона, банкіра часів Веймарської республіки, який був знайомий з Альбертом Ейнштейном, Томасом Манном і Альфредом Дебліном. У 1933 році він вимушений був вирушити у вигнання, жив там під іншим ім’ям і помер безвісним. У цьому чудовому історичному романі Кардосо зображує маловідомий аспект єврейсько-європейської історії вигнання у ХХ столітті.

Нині Рафаель Кардосо живе у Берліні.

 

Бібліографія

 

Sechzehn Frauen: Geschichten aus Rio/ Шістнадцять жінок

Видавництво :S. Fischer

Франкфурт-на-Майні., 2013

[Переклад нім.: Петер Культцен]

A arte brasileira em 25 quadros (1790–1930)/ Бразильське мистецтво в 25 кадрах (1790–1930)

Видавництво: Record

Ріо-де-Жанейро, 2008

Impresso no Brasil, 1808–1930/ Надруковано в Бразилії
Destaques da história gráfica no acervo da Biblioteca Nacional/ Обрис історії графічного мистецтва на матеріалі колекції Національної бібліотеки

Видавництво: Verso Brasil

Ріо-де-Жанейро, 2009

Design para um Mundo Complexo/ Дизайн для складного світу

Видавництво: Cosac & Naify, Сан-Паулу, 2012

Ubu, Сан-Паулу, 2016

Das Vermächtnis der Seidenraupen/ Заповіт шовкопряда

Видавництво: S. Fischer

Франкфурт-на-Майні, 2016

[Переклад нім: Луі Руби]