© Hartwig Klappert

© Hartwig Klappert

 

Сергій Жадан  [ Україна ]

Сергій Жадан народився 1974 року в Старобільську, промисловому місті на сході України. Він вивчав германістику та україністику у Харкові. Потім захистив дисертацію на тему українського футуризму й чотири роки викладав на кафедрі літератури, перш ніж стати позаштатним письменником і перекладачем.

Сергій Жадан опублікував в Україні вісім поетичних та стільки ж прозових книг і є нині одним із найпопулярніших українських авторів. Писати він розпочав ще в часи політичних потрясінь у Радянському Союзі: „Нашою домівкою був на той час літературний музей, навколо якого утворилась панк-комуна харківських лузерів. Я навіть ночував тоді в цьому музеї, там же й почав писати“. Творчість Жадана відображає типову для того часу суміш декадентської романтики розпаду й невгамовного бажання змін. В одній зі своїх найвідоміших збірок поезії „Історія культури початку століття» (2003) автор поетизує власне почуття дезорієнтації в постсоціалістичному суспільстві, вдаючись до радикального і водночас проникливого слова. В романах Жадана „Депеш Мод“ (2004) — його першому великому прозовому творі — і «Анархія в UKR» (2005) протагоністи губляться в хаосі анархістських соціальних та економічних структур, в лабіринті власних мрій і бажань. У прозовій збірці „Гімн демократичної молоді“ (2006), яка містить шість оповідань, читач зустрічає різних представників „загубленого“ покоління молодих українців. Тут з’являються такі фігури як Сан Санич, соціально-критично налаштований спортсмен із середньою освітою, та Гога, ветеран чеченської війни, який мріє відкрити свій власний заклад. Разом вони створюють перший у місті гей-клуб— бізнес-ідея, яка, як і багато інших у цій країні, приречена на провал.

У 2014 році виходить друком „Месопотамія“, збірка з дев’яти оповідань про пошуки сенсу життя різними людьми, теми яких знову з’являються в другій частині книги, в тридцяти віршах. Того ж року Жадан отримав за роман „Ворошиловград“ (2010, Перекл. нім.. „Die Erfindung des Jazz im Donbass“, 2012) берлінську премію Brücke Berlin за досягнення в галузі літератури та перекладу. У нещодавно опублікованому циклі віршів та оповідань „Чому мене немає в соціальних мережах“ (2016) Жадан зібрав миттєві враження від подорожі в зону війни на сході України.

Окрім літературної діяльності, письменник бере участь в організації музичних і літературних фестивалів, пише тексти пісень і співає з власним гуртом «Собаки в космосі», з яким у 2014 та 2015 роках виступав з благодійними концертами на Донбасі. 2006 року Сергій Жадан отримав премію Губерта Бурди для молодих поетів Східної Європи.

Мешкає в Харкові.

 

Бібліографія

 

Історія культури початку століття

Критика

Київ, 2003

 

Біґ Мак

Критика

Київ, 2003

 

Месопотамія

Клуб Сімейного Дозвілля

Харків, 2014

 

Бігти не зупиняючись

Фоліо

Харків, 2015

 

Інтернат

Meridian Czernowitz

Чернівці, 2017

 

Список кораблів

Нові вірші, 2018—2019

Meridian Czernowitz

Чернівці, 2020

 

In English

 

Depeche Mode

Glagoslav Publications

London, 2013

[Translation: Miroslav Shkandrij]

 

Voroshilovgrad

Deep Velum

Dallas, 2016

[Translation: Isaac Stackhouse Wheeler, Reilly Costigan-Humes]

 

Mesopotamia

Yale University Press

New Haven, 2018

[Translation: Reilly Costigan-Humes, Isaac Stackhouse,

Viralna Tkacz / Wanda Phipps]

 

What We Live For, What We Die For

Selected Poems

Yale University Press

New Haven, 2019

[Translation: Viralna Tkacz / Wanda Phipps]