© Slipchenko

 

Наталка Сняданко [ Україна ]

Наталка Сняданко народилася в 1973 році у Львові. Там вивчала українську філологію, а потім славістику та романістику у Фрайбурзі-ім-Брайсгау (Німеччина). Згодом повернулася до Львова, де працювала у виданнях »Поступ«, »Львівська газета«. У 2004 році вийшов друком її перший роман »Колекція пристрастей«, який був із ентузіазмом сприйнятий, особливо молодшим поколінням читачів. Роман перекладено німецькою, польською, російською, чеською та угорською.

Історія почуттів юної українки Олесі, частково автобіографічна, розказана динамічно та з гумором. Це історія дорослішання героїні, яка з цікавістю і затятістю досліджує усі можливості, що одна за одною відкриваються у її житті. Всупереч пораді батьків вона вивчає філологію і опиняється врешті-решт у Німеччині за програмою Au-Pair. На тлі першого нещасливого кохання і досвіду стосунків із іншими чоловіками: українцем, (напів-)росіянином, італійцем і німцем — вимальовується написаний з любов’ю портрет східноєвропейського суспільства у пострадянську добу, де тонкими штрихами підмічено кумедні особливості кожної з націй. Кліше про стосунки жінок і чоловіків, а також про Схід і Захід авторка або обережно підтверджує, або ховає під килим, або перебільшує, щоб потім з іронією та самоіронією зіштовхнути їх між собою.

»Жодна жінка не може цього витримати, — довідується Олеся від колишньої дружини свого італійського роботодавця і власника помешкання, яке винаймає. — Йому треба було одружуватися з італійкою. Німкеням надто важко зрозуміти цей патріархальний світ. Можливо, тобі вдасться знайти з ним спільну мову. У вас, в Україні, чоловіки теж, напевно, б’ють своїх жінок, а ті мовчки терплять і ночами плачуть у подушку?« У репортажі »Подорож Німеччиною« Сняданко описує німецьку провінцію, шукаючи в ній регіональні особливості, спільності та відмінності, постійно ставить побачене у загальноєвропейський контекст, який сягає далі східних кордонів ЄС.

Крім літературної діяльності, авторка публікувалася в газетах, зокрема в »Süddeutsche Zeitung« і в »Gazeta Wyborcza«. Переклала з німецької та польської твори понад 70 авторів, серед яких Франц Кафка, Ґюнтер Ґрасс, Ельфріде Єлінек, Герта Мюллер, Збіґнєв Герберт, Чеслав Мілош, Ольга Токарчук, Фрідріх Дюрренматт, Юдіт Германн, Йоганна Батор, Гайнер Мюллер, Маріус фон Маєнбурґ та ін.

У 2007 році було опубліковано роман Сняданко »Чебрець у молоці«, у 2013-му — книжку »Фрау Мюллер не налаштована платити більше« (2013), яку також було перекладено німецькою і польською.

Основними темами прози Сняданко є робота з пам’яттю — історичною і приватною, спроби реконструкції і деконструкції минулого, намагання уявити собі українську історію та сучасність такою, якою вона могла би бути за інших історичних обставин і якою була у візії окремих людей. У текстах Наталки Сняданко головними героїнями традиційно є жінки — успішні, реалізовані, незакомплексовані, щасливі і нещасні, сповнені цікавості до життя і не зовсім типові для вулиць сучасних українських міст. У своїх текстах авторка часто намагається писати про те, чого їй бракує в українській літературі і в українській дійсності.

У найновішому романі Наталки Сняданко »Охайні прописи ерцгерцога Вільгельма« зроблено спробу реконструкції біографії маловідомого діяча українського руху ерцгерцога Вільгельма фон Габсбурга, відомого також як Василь Вишиваний. На початку ХХ ст. він мав непогані шанси стати королем Західної України. Традиційно для прози Сняданко історія ця подана крізь призму жіночої перспективи, розказана жінками кількох поколінь, доля яких тісно вплетена у багатомовний і багатоетнічний галицький мікрокосмос. Роман вийде в німецькому перекладі у 2020 році.

Письменниця здобула численні нагороди та відзнаки, серед яких Премія ім. Джозефа Конрада Польського інституту в Києві, нагорода Міністерства освіти, мистецтва і культури Австрії за переклад Єлінек, стипендія ім. Пауля Целана в Інституті гуманітарних досліджень у Відні, стипендія Schritte від S. Fischer Stiftung у Літературному колоквіумі Берліна, Стипендія польського міністерства культури Gaude Polonia у Варшаві і Кракові, стипендія Берлінської академії мистецтв та ін.

Членкиня Українського ПЕН-клубу.

 

Бібліографія


Колекція пристрастей

Піраміда
Львів, 2000
Фоліо
Харків, 2004, 2006, 2008, 2012

Сезонний розпродаж блондинок
Лілея-НВ
Івано-Франківськ, 2005

Синдром стерильності
Нора-друк
Київ, 2006

Країна поламаних іграшок та інші подорожі
Грані-Т
Київ, 2008

Чебрець у молоці
Фоліо
Харків, 2007

Комашина тарзанка
Фоліо
Харків, 2012

Гербарій коханців
Клуб сімейного дозвілля
Харків, 2011

Амаркорд
Фоліо
Харків, 2012

Фрау Мюллер не налаштована платити більше
Клуб сімейного дозвілля
Харків, 2013

Охайні прописи ерцгерцога Вільгельма
Видавництво Старого Лева
Львів, 2017