© private

Юрій Сльозкін  [ США ]

Юрій Сльозкін народився у 1956 році в єврейській родині в СРСР і вивчав перекладознавство в Москві. У 1982-му переїхав до Лісабона, а за рік — до США. Там захистив кандидатську дисертацію в Техаському університеті в місті Остін.

У 1993 році вийшла друком збірка есеїв Сльозкіна »Між раєм і пеклом: міф Сибіру в російській культурі«. Разом із Галиною Дімент він вивчає особливості сприйняття ландшафту за Уралом у російській культурній і суспільній свідомості, що сприймається як російське alter ego, як небесне або пекельне протиставлення до російського життя. Сибір у цьому сенсі є водночас серцем темряви і чудовою країною повноти, »місцем мертвих« і територією абсолютної свободи. Уже у цій першій публікації визначилися основні теми досліджень Сльозкіна: висвітлення різноманітних аспектів російської історії з фокусом на меншинах усередині і поза межами Росії.

У 1994 році Юрій Сльозкін видав книгу »Арктичні дзеркала: Росія і малі народності на півночі«. У ній автор, дослідивши низку джерел, аналізує офіційну російську політику і панівну позицію у ставленні до північних народів, а також співставляє яскраві розповіді своїх російських сучасників із представниками інших народностей, залучаючи також метафори з популярної російської літератури.

В есеї »Ніс Свана: євреї та інші модерністи« (»Swann’s Nose: The Jews and Other Moderns«, 2004) Сльозкін робить внесок у дослідження єврейської історії, який викликав гостру критику в Німеччині. Зокрема він показує на прикладах Кафки, Пруста і Джойса єврейські та неєврейські тенденції розвитку в напрямку комунізму, сіонізму або ж плюралістичного мультиетнічного американського лібералізму.

У книзі »Єврейське століття« (2004) Юрій Сльозкін досліджує єврейську історію ХХ ст. Його найновіша книжка називається »Будівля уряду: сага про російську революцію« (»The House of Government: A Saga of the Russian Revolution«, 2017). Тут він обігрує назви московських житлових будинків для радянської еліти, збудованих у 20-х роках, де особливим чином сконцентрувалася історія СРСР. У публікації поєднано історію політичної боротьби від перших більшовиків через сталінський терор і аж до нинішньої Росії з біографіями окремих людей, чиє життя пов’язане з цими будівлями.

У 2008 році Юрій Сльозкін став членом Американської академії мистецтв і наук. Він викладає в Каліфорнійському університеті в Берклі.

 

Бібліографія

Між раєм і пеклом: міф Сибіру в російській культурі
Palgrave Macmillan
Бейсингсток, 1993.

Арктичні дзеркала: Росія і малі народності на півночі
Cornell University Press
Ітака (Нью-Йорк), 1994

Парадокси модернізму
Vandenhoeck und Ruprecht
Ґьоттінґен, 2005
[Переклад: Міхаель Адріан, Беттіна Енґельс]

Єврейське століття
Vandenhoeck und Ruprecht
Ґьоттінґен, 2006
[Переклад: Міхаель Адріан]

Будівля уряду
Hanser
Мюнхен, 2018
[Переклад: Гельмут Дірламм, Норберт Юрашітц, Карін Шулер]