Саша Філіпенко © Diogenes

 

Саша Філіпенко  [ Білорусь ]

Білоруський письменник Саша Філіпенко народився у Мінську у 1984 р. Після закінчення   ліцею мистецтв ім. Ахремчика він вивчав гуманітарні дисципліни у Санкт -Петербурзі. Працював журналістом, сценаристом, автором кліпів у сатиричному шоу та телеведучим. Дебютний роман Філіпенка “Бывший сын” (2014) – про молодого чоловіка з Мінська, який впав у кому після аварії. Після десяти років,  під час яких за ним доглядає його  бабуся, він прокидається, але його країна, Білорусь, залишається в комі. Філіпенко отримав російську літературну премію “Русская премия” за свій роман, який автор написав у відповідь на придушення протестів у 2010 році, коли Лукашенко вчетверте  був оголошений президентом. У книзі «Красный крест» він будує розповідь від епохи Другої світової війни до сьогодення. 90-річна жінка з Мінська, яка повільно втрачає пам’ять, малює червоні хрестики на дверях свого житлового будинку, аби вона завжди могла знайти дорогу додому. Однак далеке минуле залишилося для неї живим у всіх деталях. Так вона розповідає своєму новому сусідові, молодій людині, яка щойно втратила дружину і життя якої була жорстоко розірване на дві частини, про всю історію її життя, включаючи жахи сталінської епохи та війну, в якій її сім’я була знищена. Щоб написати свій роман, Саша Філіпенко використовував історичні документи, особливо ті, що стосуються діяльності міжнародного руху Червоного Хреста, який, незважаючи на найкращі наміри, зіграв на руку Сталіну щодо переслідування та покарання радянських військовополонених під час Другої світової війни. Останній роман Філіпенка “Возвращение в Острог” (2019) також заснований на реальних подіях і зображує драму в передмісті Москви, де єдині історичні пам’ятками можна  в’язниця та дитячий будинок. Передмістя потрапляє в заголовки газет після того, як кілька дітей із притулку покінчили життя самогубством.

Лауреат Нобелівської премії та співвітчизниця Світлана Алексієвич сказала про автора: «Саша Філіпенко – один із молодих авторів, які одним махом стали серйозними письменниками. Якщо ви хочете дізнатися, про що думає сучасна молода Росія, почитайте Філіпенка ».

У 2020 році Філіпенко вів щотижневу програму «На троїч» на російському телеканалі RTVI і запустив власний YouTube -канал «Бывший сын», де підтримував білорусів читаннями солідарності перед виборами. Того ж року у московському Гоголь -центрі відбулася прем’єра вистави за його романом «Красный крест». Філіпенко пише російською та білоруською мовами. Його романи перекладені французькою, німецькою, чеською, угорською, польською, італійською, англійською, хорватською, голландською, іспанською та японською мовами.

Живе в Санкт -Петербурзі та Швейцарії.

 

Бібліографія

 

Бывший сын

Время

Москва, 2014

 

Замыслы

Время

Москва, 2015

 

Травля

Время

Москва, 2016

 

Красный крест

Время

Москва, 2017

 

Возвращение в Острог

Время

Москва, 2019

 

 

ENGLISH

 

Red Crosses

Europa Editions

New York, 2021

[Translation: Brian James Baer, Ellen Vayner]