© Hartwig Klappert

Дурс Грюнбайн   [ Німеччина ]  

Дурс Ґрюнбайн народився у 1962 році в Дрездені. У 1985-му переїхав до Східного Берліна, де почав навчання на театрознавчому факультеті. Незабаром почав писати. Він самостійно вивчав квантову фізику, нейрологію, філософію, зокрема Людвіґа Віттґенштайна, філософів Франкфуртської школи і французьких структуралістів.

Разом із художниками, фотографами та перформерами Ґрюнбайн засновував часописи та видавництва, організовував виставки. У 1986 році познайомився з Гайнером Мюллером, а той познайомив його із видавцем Зіґфрідом Унзельдом. У 1988 році вийшла друком перша збірка віршів Ґрюнбайна »Сіра зона ранку«. Його тексти періоду з 1985-го по 1988-й завдяки лаконічній фіксації окремих моментів передають те автентичне відчуття, що супроводжувало життя у великих містах НДР.

У 1991-му вийшла друга збірка Ґрюнбайна — »Лекція з основ черепології«, що викликала чималий резонанс. Вірші цього періоду торкаються насамперед життя до падіння Берлінського муру і після цього. Позбавленим ілюзій поглядом і лаконічною мовою Ґрюнбайн препарує орган, яким людина думає. У збірці »Зморшки і пастки« (1994) Ґрюнбайн далі втілює в життя концепцію аналітичної лірики, що перебуває поміж мовою і буттям: »Цей вірш пропонує досконалу конструкцію, у якій мисленнєвий процес постає у формі ланцюжка фізіологічних коротких замикань«. Після кожної розрядки відразу створюється нова напруга — і навпаки. Енергія для цього береться зі структури, яку було би недостатньо назвати »тілом«, бо насправді все відбувається на значно глибшому, підшкірному рівні.

У збірках віршів, виданих протягом наступних років, Ґрюнбайн формально і тематично посилено шукає діалогу з великими мислителями і поетами світової літератури. Наприклад, у книзі »Про сніг« (2003) зображено портрет філософа Рене Декарта у формі епічного вірша, який складається з 24 розділів із чіткою композицією. Під впливом перебування у Римі в резиденції у Віллі Массімо поет написав »Аромат — римсько-романський альбом« (2009). Це калейдоскоп із віршованих та прозових образів. Найновіша збірка Ґрюнбайна »Велетень у тумані« (2012) зібрала роботи минулих років.

Книга »Роки у зоопарку« (2015) пропонує читачеві автобіографічну прозу, поеми, роздуми і образи з колекції автора. 83 вірші збірки »Свічки для запалення« (2017) дуже різні за формою: сновидіння, уривки усних розмов, вірші у прозі, сонети зі зламаним ритмом, речення, схожі на фрагменти протоколів допиту жертв автокатастроф.

Окрім того, Ґрюнбайн опублікував численні збірки есеї. Одна з них із назвою »Зі сновидінь (картотека)« (2019) нещодавно вийшла друком. Ґрюнбайн також складає гасла до каталогів, оперні лібрето, працює над новими перекладами античних драм. Його твори були перекладені багатьма мовами.

У 1995 році поет отримав нагороду ім. Петера Гухеля за поезію, а також став наймолодшим лауреатом премії ім. Ґеорґа Бюхнера. У 2003 здобув нагороду ім. Фрідріха Ніцше, ставши першим її лауреатом, який не займається філософією професійно. У 2009-му став членом ордену »Pour le mérite«. Дурс Ґрюнбайн живе у Берліні.

 

Бібліографія 


Сіра зона ранку

Suhrkamp
Франкфурт-на-Майні, 1988

Лекція з основ черепології
Suhrkamp
Франкфурт-на-Майні, 1991

Про сніг
Suhrkamp
Франкфурт-на-Майні, 2003

Аромат – римсько-романський альбом
Suhrkamp
Berlin, 2010

Велетень у тумані
Suhrkamp
Берлін, 2012

Роки у зоопарку. Калейдоскоп
Suhrkamp
Берлін, 2015

Свічки для запалення
Suhrkamp
Берлін, 2017

Зі сновидінь (картотека)
Suhrkamp
Берлін, 2019