Сергій Жадан [ Україна ]

 

© Hartwig Klappert

© Hartwig Klappert

події


Бібліографія

Месопотамія, 2014
Біґ Мак та інші історії, 2011
Ворошиловград, 2010
Лілі Марлен, 2009
Біґ Мак², 2007

 

Other languages:

Mesopotamia (nine stories and thirty poems), 2014
Big Mac and Other Stories, 2011
Voroshilovgrad, 2010
Lili Marlene, 2009
Big Mac² (short story collection), 2007
Mesopotamien, 2015
Hymne der demokratischen Jugend, 2009
Anarchy in the UKR, 2007
Depeche Mode, 2007
Die Geschichte der Kultur zu Anfang des Jahrhunderts, 2006

Біографія

Сергій Жадан народився в 1974 році в м Старобільськ на сході України. Вивчав в Харкові україністику та германістику. Захистив кандидатську дисертацію, присвячену творчості українського поета-футуриста Михайла Семенка, чотири роки викладав українську літературу, перш ніж вирішив працювати в якості позаштатного письменника і перекладача.

Жадан, який опублікував в Україні вже десять збірок поезії і вісім прозових книг, вважається одним з найпопулярніших українських авторів. Молодий автор почав писати в період політичних потрясінь в Радянському Союзі, які поставили людей в Україні перед викликом орієнтації в цій новій напівлякаючій, напівбагатообіцяючій ситуації. Своє становище в той час, а також переважне життєве відчуття молодого покоління, автор описує у своєму інтерв’ю: «Нашою домівкою був літературний музей, навколо якого зібралася арт-панк-комуна харківських невдах Я ночував тоді в цьому музеї, там же почав писати». Творчість Жадана відображає типову для цього часу суміш болючої романтики розпаду і впертої невгамовності. В одній зі своїх найвідоміших збірок поезії «Історія культури початку століття» (2003) автор поетизує власне почуття дезорієнтації в постсоціалістичному суспільстві радикальною і в той же час чутливою мовою. Також в романах Жадана «Депеш Мод» (2004) — першому великому прозовому творі автора — і в «Анархія в UKR» (2005) протагоністи губляться в хаосі анархістських соціальних та економічних структур, в лабіринті власних мрій і бажань. У прозовому збірнику «Гімн демократичної молоді» (2006), який об’єднує шість оповідань, читач зустрічає різних представників цього покоління «загубленої» української молоді. Тут з’являються такі постаті, як Сан Санич, соціально-критичний спортсмен з середньою освітою, та Гога, ветеран чеченської війни, який мріє відкрити свій власний заклад. Разом вони створюють перший гей-клуб в місті — бізнес-ідея, яка, як і багато іншого, приречена на провал в цій країні. Остання опублікована книга Жадана — «Месопотамія» (2014), збірка з дев’яти оповідань про пошуки сенсу життя різними людьми, життєві теми яких знову з’являються в другій частині книги в тридцяти віршах.

На додаток до своєї літературної діяльності, письменник бере участь в організації музичних і літературних фестивалів, пише тексти пісень і «співає» у своєму музичному проекті «Жадан та Собаки» разом із харківською ска-панк групою «Собаки в космосі». У 2006 році отримав премію Губерта Бурди для молодих поетів Східної Європи. Мешкає в Харкові.