photo private

photo©private

 

ВІКТОРІЯ АМЕЛІНА [ Україна ]

Вікторія Амеліна народилася у Львові в 1986 році. У чотирнадцять років разом з батьком емігрувала до Канади, але невдовзі повернулася в Україну. Отримавши ступінь інформатики у Львові, Амеліна розпочала свою кар’єру в ІТ, але вже 2015 році стала письменницею та поетесою.

З 2015 року, коли було опубліковано її першу книгу «Синдром листопаду, або Homo Compatiens», вона присвятила свій час виключно письменництву. Її дебютний роман присвячений подіям на Майдані у 2014 році. Роман отримав кілька літературних нагород, його схвально зустріли критики та науковці з України та Європи. У 2017 році вона опублікувала роман «Дім для Дому» (tr: Doms Dream Kingdom) про родину радянського полковника, який у 1990-х мешкав у колишній львівській квартирі дитинства польського єврейського письменника Станіслава Лема. Роман потрапив до короткого списку літературної премії ЛітАкцент у 2017 році та Літературної премії Європейського Союзу у 2019 році. У 2023 році Амеліні запропонували у Великобританії видавничу угоду для книги.

Амеліна була членом PEN International. У 2021 році вона отримала літературну премію Джозефа Конрада Корженьовського. Того ж року вона започаткувала літературний фестиваль у Донецькій області. У 2022 році почала писати й вірші. Її прозу та вірші перекладено багатьма  мовами.

У червні 2023 року Амеліна отримала річну резиденцію в Парижі для українських письменників-переселенців. Вона планувала використати резиденцію, щоб закінчити свою останню книгу «Погляд на жінок, які дивляться на війну», описану як «щоденник близько дюжини жінок, у тому числі [її], які домагаються справедливості». Вона загинула в червні 2023 року в результаті російської атаки на Краматорськ.