© Hartwig Klappert

Максім Біллер [ Німеччина ]

Максім Біллер народився 1960 року в Празі. Після придушення Празької весни його російсько-єврейська родина виїхала до Німеччини. Біллер вивчав літературознавство в Гамбурзі і Мюнхені. Після завершення навчання у Німецькій школі журналістики у Мюнхені почав писати перші статті до видань »Die Zeit«, »Der Spiegel« і журналу »Tempo«. В останньому Максим Біллер вів колонку з назвою »100 рядків ненависті«, завдяки якій став відомим. У збірці »Роки в темпі« (1991) зібрані його іронічні коментарі на різні теми, зокрема про популярну та елітарну літературу, а також про особливості морального сприйняття дійсності поколінням постшістдесятників. У книгах »Країна батьків і зрадників« (1994) та »Німецька книга« (2001) він продовжує публікувати провокативні спостереження. Наприклад, полемізує з актуальною тенденцією ритуалізування пам’яті про Голокост.

»Коли я стану багатим і мертвим« (1990) — перша збірка оповідань Біллера, що отримала схвальний відгук у »Süddeutschen Zeitung« з коментарем, що ця книга є »поверненням єврейської літератури до Німеччини«. Романи »Гарлемський Голокост« (1998) і ще сильніше — »Донька« (2000), у яких автор постійно включає ретроспективні описи про своє перебування у Мюнхені, показують його як прозаїка, що йде слідами Джойса, Дьобліна і Кьоппена. Лейтмотивом роману »Донька« є інцест, спогад про який з’являється у потоці свідомості батька, якому здається, що через десять років він упізнав свою доньку в порнографічному фільмі. Розповідь ведеться відразу у кількох площинах.

Роман »Езра« (2003) супроводжувався скандалом і навіть був заборонений відразу ж після виходу. На автора подали в суд два позивачі, які упізнали у книзі себе, і суддя визнав, що їхні права було порушено в описі історії неможливого кохання між німецьким євреєм і німецькою туркенею. Ця історія описана на тлі показу механізмів істерії, що охопила сучасний світ.

У книгах »Дні Бернстайна« (2004) і »Кохання сьогодні« (2007) Біллер знову звернувся до форми оповідання у класичному для себе стилі, сповненому ігор та алюзій на власну біографію. Його найновішими книгами є »Вживаний єврей« (2009), новела »У голові Бруно Шульца« (2013), »Біографія« (2016) і номінована на Німецьку літературну премію сімейна сага »Шість валіз« (2018). Видання »Spiegel online« так відгукнулося про цей роман: »Протягом останніх тридцяти років у німецькій літературі було надзвичайно мало творів, які би з такою легкістю і в ігровій манері, але при цьому так суворо, зворушливо і точно описували, що означає існування у сім’ї«.

Крім того, Біллер опублікував чимало дитячих книг, п’єс і реалізувався навіть як музикант, записавши диск із піснями і віршами з назвою »Записи Максіма Біллера« (2004). Його книги було перекладено шістнадцятьма мовами.

Сьогодні письменник дописує колонки у рубриці »Моральні історії« до »Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung« і колонки до рубрики »Голоси і вулиці« для видання »Cicero«. У період із 2015-го до 2016-го був учасником популярної телепередачі »Літературний квартет« на каналі ZDF. За журналістську діяльність Максім Біллер отримав нагороду Tukan-Preis міста Мюнхена, Нагороду за європейський фейлетон і Премію ім. Теодора Вольффа від німецьких газет. У 1996 році отримав нагороду ім. Отто Стьоссля міста Ґрац, а у 2018-му викладав курс поетики у Гайдельберзі. Максім Біллер живе у Берліні.

 

Бібліографія

Коли я стану багатим і мертвим
Kiepenheuer & Witsch
Кьольн, 1990

Роки в темпі
dtv
Мюнхен, 1991

Країна батьків і зрадників
Kiepenheuer & Witsch
Кьольн, 1994

Гарлемський голокост
Kiepenheuer & Witsch
Кьольн, 1998

Донька
Kiepenheuer & Witsch
Кьольн, 2000

Німецька книга
dtv
Мюнхен, 2001

Рефрижератор
dtv
München, 2001

Езра
Kiepenheuer & Witsch
Кьольн, 2003

Ідеальний роман
dtv
Мюнхен, 2003

Дні Бернстайна
Kiepenheuer & Witsch
Кьольн, 2004

Найбільше бажання Адаса
Berlin-Verlag
Берлін, 2005

Моральні історії
Kiepenheuer & Witsch
Кьольн, 2005

Люди у неправильних контекстах
Libelle-Verlag
Ленгвіль, 2006

Кохання сьогодні
Kiepenheuer & Witsch
Кьольн, 2007

Вживаний єврей
Kiepenheuer & Witsch
Кьольн, 2009

У голові Бруно Шульца
Kiepenheuer & Witsch
Кьольн, 2013

Біографія
Kiepenheuer & Witsch
Кьольн, 2016

Сто рядків ненависті
Hoffmann & Campe
Гамбург, 2017

Шість валіз
Kiepenheuer & Witsch
Кьольн, 2018

Література і політика
Universitätsverlag Winter
Гайдельберг, 2018