Валерій Пузік © фото Ірина Панчева

 

Валерій Пузік  [ Україна ]

Український художник, письменник і режисер Валерій Пузік народився в 1987 році в місті Теліжинці Хмельницької області. Його картини та художні роботи демонструвалися на виставках і в музеях як в Україні, так і за кордоном. Автор низки книг. “Бездомні пси” (2018) та “Моноліт” (2018) – збірки короткої прози, за які Пузік отримав кілька нагород. Оповідання присвячені, серед іншого, бійцям, які повертаються додому з фронту. Пузік описує їхні почуття реалістично, уникаючи при цьому будь-якого пафосу. Він сам пішов на фронт у 2015 році і брав участь у бойових діях на Донбасі у складі 5-го батальйону Добровольчого українського корпусу. Разом з товаришами також зняв короткометражний документальний фільм “Перемир’я”, сюжет якого розгортається в перші дні конфлікту, коли 15 лютого 2015 року на сході України було оголошено перемир’я, і показує апокаліптичні пейзажі Донецької області після руйнувань. У 2016 році фільм отримав спеціальний приз журі на фестивалі “86” національного конкурсу документального кіно “Пальма Півночі”. Того ж року фільм вийшов у всеукраїнський прокат у рамках проекту “Український експеримент”.

Книжка Пузіка “Я бачив його живим, мертвим і знову живим” увійшла до топ-20 українських прозових книжок 2020 року за версією Українського ПЕН-клубу. У ній Пузік пише про дитинство, почуття та стосунки, а також війну та мир у майже імпресіоністичному стилі та демонструє свою майстерність в описі деталей та ситуацій. “Шахта. Ранкове зведення” (2021; пер.: Шахта. Ранкове зведення) – це документальний роман і добірка віршів Пузіка, які були написані в період з 2015 по 2020 рік і відображають його досвід перебування у добровольчому корпусі. У 2021 році вийшла друком дитяча книга-фентезі Пузіка “Дельфі та чарівники”, яка стала першою книгою однойменної серії.

Окрім письменницької діяльності, Пузік також є режисером і сценаристом. Кілька його документальних короткометражних фільмів та відеокліпів були показані на фестивалях “Docudays UA”, “86”, “Відкрита ніч”, “Double 20″, “Film Festival Cottbus”. Автор сценарію міні-серіалу “Бліндаж” (реж. Володимир Тихий), заснованого на реальному досвіді українських бійців антитерористичної операції на Донбасі. Згодом на основі міні-серіалу було створено повнометражний художній фільм “Наші котики” (автор сценарію та режисер Володимир Тихий).

Відеопоезія Валерія Пузіка “Прощання між зірок” була показана на відкритті фестивалю “Read My World” в Амстердамі у 2016 році. Твір також був представлений в основній програмі 5-ї Одеської бієнале сучасного мистецтва “Зона турбулентності” у 2017 році. У 2019 році вірші Валерія Пузіка увійшли до антології “Там, де дім”. Валерій Пузік також працював журналістом у різних інтернет-виданнях та газетах. Переможець низки літературних конкурсів, таких як “Смолоскип”, “Гранослов”, “Новела по-українськи”, лауреат літературної премії імені Олеся Ульяненка. Мешкає в Одесі.

 

Бібліографія

Бездомні пси

Саміт-Книга

Київ, 2018

 

Моноліт

ДІПА

Київ, 2018

Там, де вдома

(у співавторстві)

АССА

Харків, 2019

Наші Котики. Бліндаж

(у співавторстві з Володимиром Тихим)

кіноповість та дев’ять новел

Фоліо

Харків, 2020

Я бачив його живим, мертвим і знову живим

Видавництво Старого Лева

Львів, 2020

 

Шахта. Ранкове зведення

Фоліо

Харків, 2021

Делфі та чарівники

Видавництво АССА

Харків, 2021