Luren

Im Waldgut

Frauenfeld, 1993

Reeden

Im Waldgut

Frauenfeld, 1994

Nichte

Droschl

Graz, 1998

Zoom Nicht

Droschl

Graz, 1999

Don San Juan

Suhrkamp

Frankfurt a. M., 2002

Das Sternbild versingt

Suhrkamp

Frankfurt a. M., 2004

Nur Du, und nur Ich

Secession

Zürich, 2011

Federer für alle

Echtzeit

Basel, 2011

Sunderwarumbe

Secession

Zürich, 2012

Es passierte

Secession

Zürich 2015

Engel der Illusion

Secession

Zürich, 2018

Швейцарський письменник Крістіан Утц народився 1963 року в місті Еґнах. Завершивши навчання за фахом педагога в Кройцлінгені, він вивчав філософію, порівняльне літературознавство та давньогрецьку мову в Цюрихському університеті. Перше визнання отримав як поет і став відомим завдяки публічним читанням експериментальної поезії. Він часто виступав на різноманітних літературних заходах, а також фестивалях поезії та декламації. Брав участь у виступах у таких містах як Нью-Йорк, Берлін і Медельїн. Видав кілька поетичних збірок та записав декілька CD у співпраці з джазовими та імпровізаційними музикантами й композиторами. Нестримна енергія виступів Утца поєднується з красномовством його поетичних творів. Його віршам притаманні екзистенціалізм, пристрасть і сентиментальність, а їхня щільна мовна текстура характеризується благальною й майже екстатичною напругою. «Склади ономатопічно поєднуються один з одним, а їхні шви щільно заповнюються літерами, загрожуючи луснути або ж надати словам нових значень» (Berliner Zeitung).

У своєму першому романі Nur Du, und nur Ich («Тільки ти і тільки я») Утц розповідає історію двох коханців, які живуть у різних містах і через дистанцію, що їх розділяє, намагаються підтримувати стосунки за допомогою спільних подорожей. Їхні взаємини сповнені злетів і падінь, вимог, бажань, пристрасті й руйнації. Завдяки поєднанню розмовної мови, чуттєвості, різких неологізмів, а також виру думок та образів Утцу вдається вловити й описати божевільну одержимість коханців, нестримну хіть, яка загрожує втратою власної ідентичності. У 2011 році виходить друком Federer für alle («Федерер для всіх») — не менш потужний елегантний омаж тенісисту Роджеру Федереру. Пізніше Утц видає Sunderwarumbe — Ein Schweizer Requiem (2012) та роман Es passierte («Це сталося»), у якому розповідає про п’ятдесятирічного теолога, який, незважаючи на страх перед Богом, намагається знайти відповіді на свої запитання за допомогою сексу та втрачає себе в численних любовних пригодах. Коли ж він починає вважати себе ВІЛ-інфікованим, його філософські роздуми переходять у простір між Еросом і Танатосом, звідки зрештою він намагається втекти за допомогою радикального рішення. Найновіший твір Утца Engel der Illusion («Янгол ілюзії») — це збірка поезій та есе, у яких він знову демонструє своє майстерне володіння динамічною живою мовою, асонансами, неологізмами й цитуванням, постійно поєднуючи філософію з еротикою: «Від сили до безсилля: засліплюючий оргазм, яскравість у смерті, екстаз від знемоги, чудернацький дар».

Серед інших нагород за свої літературні досягнення Утц отримав 3-тю премію в конкурсі ім. Інґеборґ Бахман у 1999 році, премію Федерації німецької промисловості в 2005 році, а в 2010 році — премію Bodensee-Literaturpreis за весь літературний доробок. Зараз Утц мешкає в Цюриху й працює письменником-фрілансером.

 

Biblio Katalog:

 

Nur Du, und nur Ich

Secession

Zürich, 2011

Federer für alle

Echtzeit

Basel, 2011

Sunderwarumbe

Secession

Zürich, 2012

Es passierte

Secession

Zürich 2015

Engel der Illusion

Secession

Zürich, 2018