© Mathias Bothor

Крістіан Утц [ Швейцарія ]

Швейцарський письменник Крістіан Утц народився 1963 року в місті Еґнах. Завершивши навчання за фахом педагога в Кройцлінгені, він вивчав філософію, порівняльне літературознавство та давньогрецьку мову в Цюрихському університеті. Перше визнання отримав як поет і став відомим завдяки публічним читанням експериментальної поезії. Він часто виступав на різноманітних літературних заходах, а також фестивалях поезії та декламації. Брав участь у виступах у таких містах як Нью-Йорк, Берлін і Медельїн. Видав кілька поетичних збірок та записав декілька CD у співпраці з джазовими та імпровізаційними музикантами й композиторами. Нестримна енергія виступів Утца поєднується з красномовством його поетичних творів. Його віршам притаманні екзистенціалізм, пристрасть і сентиментальність, а їхня щільна мовна текстура характеризується благальною й майже екстатичною напругою. «Склади ономатопічно поєднуються один з одним, а їхні шви щільно заповнюються літерами, загрожуючи луснути або ж надати словам нових значень» (Berliner Zeitung).

У своєму першому романі Nur Du, und nur Ich («Тільки ти і тільки я») Утц розповідає історію двох коханців, які живуть у різних містах і через дистанцію, що їх розділяє, намагаються підтримувати стосунки за допомогою спільних подорожей. Їхні взаємини сповнені злетів і падінь, вимог, бажань, пристрасті й руйнації. Завдяки поєднанню розмовної мови, чуттєвості, різких неологізмів, а також виру думок та образів Утцу вдається вловити й описати божевільну одержимість коханців, нестримну хіть, яка загрожує втратою власної ідентичності. У 2011 році виходить друком Federer für alle («Федерер для всіх») — не менш потужний елегантний омаж тенісисту Роджеру Федереру. Пізніше Утц видає Sunderwarumbe — Ein Schweizer Requiem (2012) та роман Es passierte («Це сталося»), у якому розповідає про п’ятдесятирічного теолога, який, незважаючи на страх перед Богом, намагається знайти відповіді на свої запитання за допомогою сексу та втрачає себе в численних любовних пригодах. Коли ж він починає вважати себе ВІЛ-інфікованим, його філософські роздуми переходять у простір між Еросом і Танатосом, звідки зрештою він намагається втекти за допомогою радикального рішення. Найновіший твір Утца Engel der Illusion («Янгол ілюзії») — це збірка поезій та есе, у яких він знову демонструє своє майстерне володіння динамічною живою мовою, асонансами, неологізмами й цитуванням, постійно поєднуючи філософію з еротикою: «Від сили до безсилля: засліплюючий оргазм, яскравість у смерті, екстаз від знемоги, чудернацький дар».

Серед інших нагород за свої літературні досягнення Утц отримав 3-тю премію в конкурсі ім. Інґеборґ Бахман у 1999 році, премію Федерації німецької промисловості в 2005 році, а в 2010 році — премію Bodensee-Literaturpreis за весь літературний доробок. Зараз Утц мешкає в Цюриху й працює письменником-фрілансером.

Бібліографія

 

Nur Du, und nur Ich

Secession

Zürich, 2011

Federer für alle

Echtzeit

Basel, 2011

Sunderwarumbe

Secession

Zürich, 2012

Es passierte

Secession

Zürich 2015

Engel der Illusion

Secession

Zürich, 2018