Olena Braichenko © photo Artem Braichenko

 

Олена Брайченко [Україна]

Олена Брайченко народилася в Києві в 1983 році. Вивчала історію в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, захистила кандидатську дисертацію на тему “Етнокультура Київського передмістя у другій половині 20-х – на початку 21 століття”. Після кількох років викладання історії в школах та університетах до 2019 року працювала старшим науковим співробітником Науково-дослідного інституту українознавства Інституту культурології. У 2016 році Олена Брайченко стала співзасновницею їжакультура – науково-інформаційного проєкту про важливі події у сфері гастрономії, який підтримує та просуває українських науковців, що працюють у галузі харчових наук. Проект спрямований на збереження та популяризацію давніх кулінарних практик, етнічних рецептів та регіональних харчових практик. Серед інших напрямків діяльності – харчова антропологія, безпечність харчових продуктів, історія кулінарної культури. До складу проекту також входить незалежне видавництво Їжак, яке спеціалізується на гастрономії та видає книги рецептів українських шеф-кухарів, наукові міждисциплінарні дослідження про їжу та культуру харчування, а також перекладні видання гастрономічної літератури.

У власних дослідженнях Олена Брайченко прагне зрозуміти механізми, за якими страва стає “рідною” для іншого регіону, як вона еволюціонує у цьому процесі та яке значення має у відповідному культурному контексті. Таким чином, вона поставила собі за мету простежити зв’язок між українською кухнею та кулінарними традиціями інших культур. У 2016 році вона опублікувала книгу “Українське застілля”, присвячену традиційним родинним застіллям та календарним святам, що відзначаються в Україні, а також їх кулінарним та обрядовим традиціям. Останнє видання Брайченка “Україна. Їжа та історія”  розповідає про українську кухню як частину нематеріальної культурної спадщини країни. Представлено рецепти з різних регіонів України, які відображають її гастрономічне розмаїття. Українська кухня розкривається як “жива” кухня, зі стравами, які можна приготувати і сьогодні за допомогою всього доступного кухонного обладнання. Читачам також показано варіації смаків кухні на візуальному рівні за допомогою ілюстрацій.

У 2016 році Олена Брайченко була авторкою та співкураторкою спеціальної програми “Къырым” про культурне життя кримських татар у рамках 6-го Міжнародного фестивалю “Книжковий арсенал” у Києві.

З 2018 року – ведуча та авторка радіопрограми “У своїй тарілці” державного мовника “UA:Культура”. Мешкає в Києві.

 

Бібліографія

 

Українське застілля

Віват

Харків, 2016

Україна. Їжа та історія

[Марина Гримич, Ігор Лильо, Віталій Резніченко, Олена Брайченко].

ФОП Брайченко

Київ, 2021

 

Українське застілля

Віват

Харків, 2016

Україна. Їжа та історія

[Марина Гримич, Ігор Лило, Віталій Резніченко, Олена Брайченко

Брайченко
Київ, 2021